Starsze wydarzenia

Rotariański Turniej Bilardowy – 12.12.2018

Turniej organizowany przez Prezydenta RC Kraków Jasia Brzozowskiego w dniu 12 grudnia jako Pierwszy Rotariański Krakowski Turniej Bilardowy  rozstrzygnięty! Lista zwycięzców: Anna Grzywacz (Rotaract Klub Kraków-Wawel) oraz Joanna Mężyńska-Wąsik (Rotary Klub Kraków Centrum) ex aequo 3 miejsce. W wielkim finale doszło natomiast do dramatycznego, bo rodzinnego pojedynku: Janusz Potępa Jr. pokonał ojca – Janusza Potępę (obaj reprezentujący barwy Rotary Club Wawel), zostając zwycięzcą naszego turnieju! Gratulujemy i dziękujemy za liczny udział wszystkim uczestnikom. Dziękujemy również Piotrowi Cepil za poprowadzenie turnieju i Tomaszowi Żybule z TCF HUB za jego organizację, a także Szymonowi Kural i Piotrowi Cepil za demonstrację swoich niesamowitych bilardowych umiejętności w meczu mistrzowskim.

                      

7 grudnia – wizyta w DPS

Kontynuując naszą współpracę , 7 grudnia ponownie odwiedziliśmy naszych przyjaciół z Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów i wręczyliśmy drobne mikołajkowe prezenty Pensjonariuszom. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Józefie Grodeckiej i całemu Zespołowi za bardzo miłe przyjęcie! Dziękujemy również koledze Henrykowi Kuśnierzowi i Firmie Hean za wsparcie naszej akcji.

11 listopada

Wmurowanie przy Bulwarze Czerwieńskim (godz.14-ta róg ul.Bernardyńskiej i Smoczej) obelisku ufundowanego przez krakowskie kluby Rotary upamiętniającego 100 rocznicę uzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.Prezydenci krakowskich klubów odsłaniają pamiątkowy obelisk-foto poniżej

Koncert w Akademii Muzycznej

Serdecznie zapraszamy na koncert Katedry Kameralistyki, który odbędzie się w Sali Koncertowej AM w Krakowie przy ul. Św.Tomasza 43, we czwartek 25 października o godz. 18-tej. Koncert organizowany jest z okazji jubileuszu 130-lecia Uczelni i jest przygotowany przez mojego (prezydenta MT) Przyjaciela, profesora dr hab.Jacka (Jerzego)  Tosika – Warszawiaka, kierownika katedry. Program jest niezwykle interesujący, a występują w nim zarówno profesorowie jak i absolwenci Akademii Muzycznej. Wstęp wolny.

Na tropie Habsburgów

Wyprawa
z red. Leszkiem Mazanem
WAŻNE INFORMACJE
Nocleg w Wiedniu   - Hotel LENAS DONAU , Wagramstrasse 52
Nocleg w Austrii -  Landhotel AGATHAWIRT, ul. St.Agatha w Bad Goisern
Telefony kontaktowe:
Marzena Kiedacz [koordynator wyjazdu]
+48 508 150 001
Skrót programu

PIĄTEK, 12.10.2018 Kraków – Wiedeń
Godz.05.45 Odjazd do  Wiednia – miejsce spotkania, ul. Kałuży
Godz. 11.00 Lunch w trasie : Zamek w Slavkovie u Brna
Godz.12.00 Odjazd do Wiednia
Godz. 15.00 Wiedeń
Godz.15.30 Zwiedzanie Wiednia: m. in Hofburg apartamenty Cesarskie i
Muzeum Sisi, Krypta Cesarska, Katedra i inne atrakcje
Godz. 18.30 Kolacja w centrum Wiednia – LUBELLA
Godz. 21.00 Przejazd do hotelu Lenas Donau i zakwaterowanie
SOBOTA , 13.10.2018 W zamku Arcyksięcia Ferdynanda
Godz. 07.30 Śniadanie w hotelu – indywidualnie
Godz. 08.30 Wykwaterowanie z Hotelu i odjazd do Mayerlingu
Godz. 09.00 Mayerling – tajemnica Arcyksięcia Rudolfa
Godz. 09.30 Odjazd do Artstetten
Godz. 11.45 Zwiedzanie zamku Arcyksięcia Ferdynanda
Godz. 13.00 Lunch w Plaika
Godz. 14.00 Przejazd do Strobl
Godz. 17.20 Rejs statkiem do St. Wolfgang
Godz. 18.00 St. Wolfgang – zwiedzanie miasteczka
Godz. 19.00 Przejazd do hotelu
Godz. 19.20 Zakwaterowanie w Hotelu Agathawirt
Godz. 19.30 Kolacja i wieczór w hotelowej restauracji
NIEDZIELA, 14.10.2018 W Cesarskim Uzdrowisku
Godz. 07.30 Śniadanie w hotelu
Godz. 08.45 Wykwaterowanie
Godz. 09.00 Odjazd w kierunku Bad Ischl
Godz. 09.15 Bad Ischl – miasteczko, park uzdrowiskowy
Godz. 10.00 Kaiservilla
Godz. 12.00 Odjazd do Czeskiego Krumlova
Godz. 15.00 Obiad w Czeskim Krumlovie
Godz. 16.00 Zamek i miasteczko – zwiedzanie
Godz. 18.00 Odjazd do Krakowa
Godz. 21.00 Rohlenka – ew. postój na drobną przekąskę
. Planowana godzina powrotu ok.01.30 – 02.00

WYŻYWIENIE i NAPOJE

PIĄTEK
LUNCH OK. GODZ. 11.00
Restauracja Zamecka w Slavkovie u Brna
Pieczeń wieprzowa w ciemnym piwie z ziemniakami
Napoje we własnym zakresie
piwo i lampka wina 30 czk, kawa ok. 45 czk
Kolacja ok. godz. 18.30/19.00
Restauracja LUBELLA W centrum Wiednia
Frittatensoup, Wiener schnitzel z ziemniakami i sałatką, Sacher tort
Napoje we własnym zakresie:
1/8 l wina lub 0,3 l piwa, napój bezalkoholowy = 3 euro
1/4 l. wina lub 0,5 l piwa lub napój bezalkoholowy = 4 euro
SOBOTA
LUNCH ok.godz. 13/13.30
PLAIKAWIRT
Zupa lub mała sałatka i schab w sosie kurkowym z knedlami bułczanymi
Napoje we własnym zakresie
Kolacja ok. godz. 19.30
AGATHAWIRT w Bad Goisern
Menu do wyboru:
2 zupy, 3 dania główne, deser
Napoje we własnym zakresie
NIEDZIELA
OBIAD ok. godz. 15.00/15.30
Restauracja Szwejk w Czeskim Krumlovie
¼ kaczki konfitowanej z czerwona kapustą i ziemniaczanym knedlem
Napoje we własnym zakresie

Wrześniowe ogłoszenie specjalne

Od września mamy nowe zasady zamawiania posiłków i napojów. Część członków chciała coś zjeść na spotkaniach, inni woleli samo picie, jeszcze inni nie chcieli nic zamawiać. Proponujemy następujące rozwiązanie kompromisowe: zamówienia są opcjonalne (nieobowiązkowe) ze stałej listy (picie i jedzenie – 4 potrawy do wyboru). Warunkiem zamówienia jest PUNKTUALNE przybycie na zebranie (lub powiadomienie SMS-em o swoim wyborze do 7:15) i zamówienie posiłku na specjalnym formularzu (przesyłam załącznik, żeby się to nie zgubiło – ale na zebraniu będzie papierowa wersja) i zaznaczenie swojego wyboru krzyżykiem. 15 minut po rozpoczęciu zebrania składamy zamówienie i płacimy skarbnikowi za swoje picie/jedzenie (na początku zebrania, nie później).

Mamy nadzieję, że ta nowa formuła będzie dla Was zadowalająca. Nie rezygnujemy jednak ze wspólnych posiłków. Najbliższy to rotariańska Wigilia a także Jajeczko. Również chcielibyśmy 2 spotkania w tej kadencji odbyć w porządnej restauracji, najlepiej z naszymi żonami/partnerkami/partnerami etc.

Przekazanie służby  – nowy rok Rotariański

Wspólne przekazanie służby krakowskich klubów Rotary, na koniec roku rotariańskiego,  odbyło sie w Hotelu Europejskim dnia 15 czerwca br. o godz. 19-tej.  Stała się rzecz rzadko spotykana – Klub Kraków czyli my był najliczniej reprezentowany.

Prezydenci przekazali łańcuchy i krótko omówili  rok swojej kadencji. W spotkaniu uczestniczył również ustępujący gubernator – Jurek Korczyński.

Wizyta w Żmiącej

3 czerwca spora delegacja z naszego Klubu odwiedziła wiejską siedzibę Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego fundacji DPD im. Ruperta Mayera, instytucji którą nasz Klub opiekuje się od wielu lat, z okazji corocznego spotkania opiekunów i dobroczyńców z wychowawcami i podopiecznymi.  Klub przekazał z tej okazji czek na 8 000 zł oraz dwa rowery.

Otrzymaliśmy podziękowanie w postaci dyplomu z wyróżnieniem oraz Statuetkę ‚Donum Cordis’.

  

Spotkanie międzynarodowe

W ostatni poniedziałek (25 czerwca) delegacja Klubu spotkała się z grupą Rotarian z Norwegii, z Trondhejm. Wymieniliśmy informacje o klubach, o sobie a także proporczyki. Przedstawiliśmy plany na nasze duże projekty a to wspólny z klubem z Salerno grant wsparcia ośrodka dla leczenia uzależnionych. Pomysł tego grantu jest wynikiem wizyty naszych kolegów w Salerno towarzyszącej wymianie młodzieżowej. Drugi projekt to zakup wyposażenia leczniczo-rehabilitacyjnego dla Domu Pomocy Społecznej im. Helclów. Prezentacja wywołała umiarkowane zainteresowanie a przyszłość pokaże jakie przyniosła  owoce. Wieczór upłynął w miłej atmosferze ! W załączeniu fotka gdzie  naszym członkom towarzyszą prezydentka i prezydent elekt Klubu z Norwegii. Jako ciekawostka – prezydent elekt jest Polakiem od lat 80-tych mieszkający w Norwegii.

Koncert dla seniorów

26 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów odbył się koncert dla pensjonariuszy  pod tytułem ” Wiosną o miłości„, organizowany przez nasz Klub.  Wystąpiły  2 Artystki : śpiewaczka (sopran) Katarzyna Słota Marciniec i jej akompaniatorka – pianistka Zuzanna Drzymała. W przygotowaniu do koncertu,  zostały przeglądnięte dwa instrumenty będące w  posiadaniu Domu Opieki,  a także nastrojone przez najlepszego stroiciela w Krakowie (na koszt klubu).

Koncert został odebrany bardzo serdecznie i   spontanicznie.

Było ok. 40-tu widzów a także nasza delegacja z prezydentem na czele.

Rewizyta młodzieży włoskiej

W dniu 23 maja br. odbyło się zebranie Klubu z uczestnictwem licznej grupy młodzieży włoskiej z Salerno rewizytującej nasz Interact.  Udział wzięło ok. 40 osób , młodzież włoska i polska, opiekunowie z obu stron i członkowie Klubu. Wykład na temat Polski w Unii Europejskiej  wygłosił  kolega prof. Czesław.

Echa wyjazdu młodzieży – fotki

Powitanie w Salerno z udziałem młodzieżowej orkiestry lokalnej.

Dla odważnych – a najlepiej dla znających włoski dwa filmiki z TV Salerno z reportażem o wizycie grupy Pollaco z Cracovia (duże pliki- mogą się ładować chwilę).

Wyjazd do Neapolu

Poniżej informacja dotycząca ewentualnego wyjazdu do Neapolu na spotkanie z tamtejszym klubem przy okazji organizowanej przez nasz klub wymiany młodzieżowej.

Termin pobytu młodzieży we Włoszech  10-17.04.2018

Nasz ewentualny wyjazd powinien chociaż częściowo „zazębić” się z pobytem młodzieży.

Poniżej propozycje podróży (tanie linie):

Z Krakowa do Neapolu latają:

Ryanair :             we wtorki i soboty
Wylot : KRK NAP (20.15-22.15)
Powrót : NAP-KRK (17.50-19.50)

Easyjet :              w środy
Wylot : KRK – NAP (15.30-17.30)
Powrót : NAP –KRK (12.45 -14.55)

w soboty
Wylot : KRK-NAP (19.35-21.35)
Powrót : NAP-KRK (16.50 – 19.00)

Proponuje rozważyć termin 14.04 do 17.04  lub 18.04 co daje pomijając dzień przylotu ( późno wieczorem) : w przypadku Ryanair (powrót  17.04)  2 i 1/2 dnia ( wylot trzeciego dnia o  17.50) a w przypadku Easyjet (powrót 18.04) 3 dni ( wylot czwartego dnia o 12.45).
Wylot 14.04.2018 ( sobota : lot Ryanair lub Easyjet  (wydaje się, że ze względu na trochę wcześniejszą godzinę przylotu lepszy nieznacznie jest lot Easyjet).
Powrót we wtorek 17.04 Ryanair lub w środę 18.04 Easyjet

Gwiazdkowa wizyta delegacji klubu w Domu opieki im. Helclów

Delegacja Klubu odwiedzila podopiecznych Domu Opieki im. L.A.Helclów i z okazji Świąt Bożego Narodzenia obdarowała pensjonariuszy świątecznymi paczuszkami kosmetyków oraz słodyczy.

 

Święto Wszystkich Świętych – Dzień Zaduszny

W niedzielę przed 1 listopada odwiedziliśmy groby naszych członków którzy odeszli. Zaświeciliśmy znicze ze znakiem naszego Klubu, kto chciał ten się pomodlił za ich dusze a na koniec odwiedziliśmy grób naszego założyciela św. pamięci Staszka Włodyki. Poniżej pamiatkowe zdjęcie:ZH – 2.11.2017

RC Kraków wspiera przychodnię vita et spe

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Pro vita et spe” w Krakowie jest jedyną w Polsce przychodnią, która w  szerokim zakresie usług ambulatoryjnych i domowych otacza opieką więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych oraz Dzieci Holokaustu.

Kierownikiem NZOZ jest dr n. med. Alicja Klich – Rączka, związana z przychodnią „Pro vita et spe” od roku 2004. Dzięki staraniom dr Rączki oraz współpracy prof. dr hab. med. Tomasza Grodzickiego NZOZ, a przede wszystkich jego pacjenci korzystają z Honorowego Patronatu Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Śniadeckich 10.

Obecnie NZOZ Pro vita et spe działa jako samodzielna jednostka organizacyjna o statusie oficjalnie zarejestrowanej przychodni, w której leczy się około 2000 pacjentów.

Rotary Klub Kraków zakupił  urządzenie  Holter HOLCARD do 24-godzinnej kontroli pracy serca pacjenta które  zostało przekazane przez naszego Prezydenta Mariusza Tomeckiego na ręce Kierownik Przychodni „PRO VITA ET SPE” Pani Dr n. med. Alicji Klich-Rączki.

ZH-09.2017

Pobyt rehabilitacyjno-wypoczynkowy dzieci ukraińskich w Polsce

Zgodnie z naszymi planami a także poprzednimi anonsami  pobyt dzieci został zrealizowany i w zgodnej opinii uczestników udał się wspaniale. Poniżej parę słów o przebiegu projektu.

Rotary Club Kraków wspólnie z partnerskim RC Lwów  przy wsparciu organizacyjnym i finansowym RC  Bielefeld, RC Jarosław, RC Świnoujście  oraz szeregu innych instytucji i osób prywatnych zorganizował w dniach 26.08 – 4.09 pobyt rehabilitacyjno-wypoczynkowy dla dzieci pochodzących z rodzin poszkodowanych w wyniku działań wojennych na wschodniej Ukrainie. Trzydziesto-osobowa grupa spędziła w Krakowie prawie 4 dni. Dzieci i opiekunowie mieszkali w domach Rotarian i ich przyjaciół. Podczas pobytu w Krakowie grupa spotkała się z przedstawicielami Diaspory Ukraińskiej w Polsce, a także zwiedziła Stare Miasto, Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce, Ogród Doświadczeń i inne ciekawe miejsca. Następnie dzieci wyjechały do ośrodka wypoczynkowego na                tygodniowy pobyt nad polskim morzem. Tam została zorganizowana wycieczka do Świnoujścia połączona z rejsem statkiem.

Główni sponsorzy projektu to: Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie  udostępnienie ośrodka wypoczynkowego, RC Bielefeld – koszty wyżywienia w ośrodku.

Pozostałe koszty zostały sfinansowane ze środków pozyskanych przez RC Kraków podczas organizacji koncertu amerykańskiego zespołu Mississipi River Bras Band w lipcu w Krakowie, a także od firm, instytucji, osób prywatnych oraz bezpośrednio od członków klubu.

ZH-09.2017

Podziękowanie ze Lwowa i od dzieci >