Starsze wydarzenia

Pomagamy seniorom

Rotary Klub Kraków od wielu, dziś można powiedzieć nawet dziesiątek lat pomaga różnymi sposobami najstarszemu krakowskiemu Domowi Pomocy Społecznej im. A.L. Helclów. Dom dba o ok. 450 pensjonariuszy od sprawnych seniorów do stale leżących pacjentów.  W ostatnich dwóch latach gromadziliśmy środki na zakup specjalnej wanny pielęgnacyjnej dla osób niepełnosprawnych wraz z oprzyrządowaniem pozwalającym na zabiegi dla osób leżących. Rozprowadzaliśmy wśród przyjaciół i znajomych  specjalnie na ten cel wykonane artystyczne bańki bożonarodzeniowe, w postaci św. Mikołaja biorącego kąpiel . Wreszcie w tym roku, na wiosnę udało nam się zakupić taką wannę, również dzięki specjalnemu upustowi firmy Deltom  rozprowadzającej ten sprzęt. 

Wanna została dostarczona i zamontowana w specjalnie na ten cel przygotowanym pomieszczeniu i uroczyście przekazana do użytku. Na zdjęciu (od lewej) spiritus movens akcji , Z.Murdza , pani dyrektor DPS A.L.Helclów  J. Grodecka i  J. Czownicki, prezydent klubu. 

W czasach pandemii

Nasze zebrania (do odwołania) odbywają się zdalnie poprzez ZOOM w  sali zebraniowej Prezydenta, Jacka. Dzień przed zebraniem, we wtorek, sekretarz będzie na listę klubową rozsyłał zaproszenie wraz z parametrami sali  tj. ID zebrania i hasło. Zachęcamy do wypróbowania swojej sprawności w obsłudze ZOOM trochę wcześniej aby w porze spotkania nie tracić czasu na uruchamianie poszczególnych funkcjonalności.

Wszelkie akcje wymagające kontaktów zawieszamy aż do do odwołania.

Historyczne, pierwsze, zdalne zebranie w czasach zarazy

Motywowani zainteresowaniem niektórych członków klubu postanowiliśmy przeprowadzić w dniu 18 marca próbne zebranie w trybie zdalnym (bez-wirusowo :-)). Spotkanie było sukcesem i zgodnie z opinią uczestników (a było nas prawie 9-ciu) dobrze rokuje na czas zawieszenia spotkań osobistych. Poniżej zrzut z ekranu wykonany podczas spotkania. Polecamy wszystkim nieobecnym spróbowanie mimo oporów.

Nowa akcja – zdrowe zęby naszych dzieci

 

Ważne ogłoszenie Zarządu Klubu (z 11 marca)

Mając na uwadze dobro nas wszystkich i poczucie odpowiedzialności społecznej podjęliśmy decyzję o zawieszeniu naszych środowych spotkań klubowych na razie do końca marca.

W razie braku istotnej poprawy sytuacji spróbujemy, od kwietnia odbywać spotkania online. Są takie rozwiązania, stosunkowo nieskomplikowane no ale wymagające odpowiedniego oprogramowania i sprzętu u każdego członka klubu. (odpowiedni smartfon wystarczy 🙂 ).

Specjalny charytatywny koncert styczniowy – wielkim sukcesem

Wielkim wydarzeniem był nasz  zorganizowany w dniu  28 stycznia 2020 roku wyjątkowy koncert. Zagrał specjalnie dla nas artysta światowego formatu, Szymon Nehring, finalista ostatniego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także zwycięzca, jako pierwszy Polak, XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie.

Koncert był absolutnie wspaniały. Nasz rodak, młody, 24-letni pianista jest wirtuozem klasy światowej. Fizycznie stworzony do fortepianu o nieprawdopodobnie długich, wysmukłych palcach wydobywał z instrumentu takie dźwięki, że ten  brzmiał jakby   było ich wiele. Świetny repertuar – Chopin,  Szymanowski , Prokofiew – mazurki i sonaty,  trzymał słuchaczy w napięciu i zasłuchaniu przez dwie godziny. Słowo wstępne wygłosił prof. Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Jacek Tosik-Warszawiak także kiedyś finalista konkursu szopenowskiego i także kiedyś wykładowca artysty.
Będzie nam niesłychanie trudno zorganizować kolejny koncert z takim sukcesem.
Dochód z cegiełek zostanie przeznaczony na pomoc dla naszych podopiecznych z Dzieła Pomocy Dzieciom  oraz Domu Pomocy Społecznej im. L.A.Helclów w Krakowie.

Koncert  był też okazją do wręczenia  Rektorowi AGH, prof. Tadeuszowi Słomce, medalu Paul Harris Fellow za wieloletnie wspieranie naszej działalności.


Wyjątkowe wydarzenie

Specjalny charytatywny koncert styczniowy

Nasz klub organizuje w dniu 28 stycznia 2020 roku wyjątkowy koncert. Zagra specjalnie dla nas artysta światowego formatu, Szymon Nehring, finalista ostatniego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także zwycięzca, jako pierwszy Polak, XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie.
Koncert ten będzie także okazją do przekazania Rektorowi AGH, prof. Tadeuszowi Słomce, medalu Paul Harris Fellow za wieloletnie wspieranie naszej działalności.

Ilość cegiełek wstępu ograniczona… Informacje w Rotary Club Kraków lub pod telefonem 12 632 16 80 a także  rotary@ilt.pl
Koncert potrwa ok. 2 godzin

Podziękowanie

Drodzy koledzy, otrzymaliśmy list z podziękowaniem od Pani Marty Kumorkowej za nasz udział w pożegnaniu  śp. Tadeusza oraz datki na fundację którą Zmarły wspierał. Poniżej kopia:

 

Wspólna Rotariańska Wigilia 2019

(zwróć uwagę na zmianę godziny)

Na wspólny Wieczór Wigilijny serdecznie zapraszamy Koleżanki i Kolegów Rotarian wraz z rodzinami 12 Grudnia 2019 r. do Hotelu „Best Western” ul. Opolska 14.
Rozpoczęcie wieczoru to  godz. 18:00 i koszt 65,00 zł/osob.

Będzie czas na złożenie sobie życzeń, łamiąc się opłatkiem a także króciutkie przedstawienie co się wydarzyło w ostatnich kilku miesiącach trwającego Roku Rotariański 2019/2020 i co jeszcze planujemy podarować  „potrzebującym” ( króciutko ) .
Będą też chwile miłe jak przyjmowania nowych członków do Klubów.
Jeżeli by Klub przewidywał jakieś Klubowe „szczególne” wydarzenie to bardzo proszę o informację.

Żegnaj Tadeuszu !

Drodzy Koledzy, z ogromnym żalem i w smutku zawiadamiamy że w dniu 27 października zmarł nasz Przyjaciel i Członek Honorowy klubu, Tadziu Kumorek. Przez wiele lat był aktywnym i szczodrym członkiem , Prawdziwym Rotarianinem oddanym służbie innym. W ostatnich kilku latach zdrowie nie pozwoliło Mu na udział w życiu klubowym i wtedy zaszczyciliśmy go godnością członka honorowego. Będzie Go nam brakowało – niech Pan weźmie go pod swoją opiekę !

Program pobytu w Gdańsku z RC Bielefeld

6.09 – piątek

Przyjazd do Gdańska
Grupa wcześniejsza ZM/JJ/MT/CW

16.00 ew. wyjazd do Sopotu – Molo, spacer, kawa Biały Merlin – rezerwacja zrobiona , powrót Gd

Grupa późniejsza JC/

18.00 – spacer Długi Targ, Motława, kawa, lody
20.00 – Fish & Chips na ul Stągiewnej – Rybakówka
21.00 – Spotkanie w Sali konferencyjnej hotelu przy piwie, lampce wina – rozmowa na temat Gdańska, historii, zabytków itp.

7.09 – sobota

9.00 śniadanie
9.30 – 11.00 Spacer starymi uliczkami, zwiedzanie Dworu Artusa
11.00 – 12.00 Czas wolny, zakupy itp.
12.00 – 14.00 Zwiedzanie Głównego Miasta (Rechtstadt) z przewodniczką Joanną Kuder – polecaną przez RC Gdańsk-Sopot-Gdynia
14.00 – 15.00 Lekki obiad u Bowkes nad Motławą
15.00 – 16.30 wycieczka po Motławie – do Westerplatte
17.00 – 18.30 Europejskie Centrum Solidarności
20.00 Uroczysta kolacja w hotelu z deserem + wino / piwo.
21.00 Dyskusja „Stosunki polsko-niemieckie“

8.09 – niedziela
              Rano krótki spacer, ew. Muzeum Bursztynu, wymeldowanie – i wyjazdy

Ludwig Huber – Rip

Koledzy,
otrzymałem dzisiaj  (14 maja) smutną wiadomość z Bielefeld.

W dniu 11 maja zmarł kolega Ludwig Huber, który był bardzo zaangażowany m.in. we współpracę między naszymi klubami.

Podczas urlopu na Cyprze utonął w wyniku skurczy łydki. Po resuscytacji przywrócono mu wprawdzie funkcje życiowe, ale w szpitalu stwierdzono ciężkie uszkodzenia mózgu. Ludwig miał 82 lata i pozostawił dyspozycje, aby w przypadku zaistnienia u niego stanu niedającego szans poprawy nie podtrzymywać życia przy pomocy aparatury. Uczyniono zadość jego woli. (JacekC)


Wspomnienia naszych członków

Ludwig był dobrym człowiekiem. Mądrym humanistą, rozumiejącym historię i wielkie znaczenie dobrych relacji polsko-niemieckich. Interesował się Polską, jej kulturą, literaturą. Swoją pracą, wykształceniem i pozycją społeczną zrobił ogromnie dużo dla nowego poziomu tych relacji.

Przy tym Jego ujmująca skromność, pracowitość i bezpośredniość zjednywała Mu wielu przyjaciół, do których miałem zaszczyt, jak większość z nas, należeć.

Pozostaje smutek i pamięć.   (WCz)


Ludwig był wielkim przyjacielem Polski, naszego klubu i wielu z nas. Rzadko spotyka się osobę o takim dorobku, pozycji w społeczeństwie będąca jednocześnie komunikatywną , bezpośrednią – po prostu sympatyczną. Zawsze, przy okazji współpracy w czasie mojej prezydentury i później w czasie spotkań naszych klubów rozmawiało mi się z Prof. Huberem bardzo łatwo a zarazem konkretnie. Pamiętam że podczas naszej ostatniej wizyty w Monachium wracając z pamiętnej wycieczki po parku całą drogę dyskutowaliśmy o sytuacji politycznej w Polsce ( dzień wcześniej – przed naszą wizytą – profesor miał wykład w klubie na temat stosunków Polsko -Niemieckich i bieżącej sytuacji politycznej) – myślę że bez niego trudno nam będzie tłumaczyć naszym kolegom w Bielefeld co się dzieje w Polsce. (JJ)


Wszystko co chciałem napisać o prof. Ludwigu  Huberze zostało przez kolegów napisane.Pragnę więc dać świadectwo moim wpisem , że w pełni się zgadzam z kolegami w ocenie tej nieprzeciętnej , ciepłej i wielce przychylnej naszemu klubowi Osobie Profesora Ludwiga Hubera.

Wielka to strata i równie wielki towarzyszący jej smutek.

Spoczywaj w spokoju Drogi Profesorze (JK)


Parę lat temu


OGŁOSZENIE SPECJALNE powrót do tradycji rotariańskiej

Formuła bezposiłkowa w Domu Polonii nie zdała  egzaminu, co gorsza dotarły do nas niepokojące pogłoski co do przyszłości tego miejsca (w skrócie: nie ma żadnej gwarancji że w niedalekiej, choć trudnej do przewidzenia przyszłości nie zostalibyśmy bez siedziby).

Dlatego podjęliśmy działania zmierzające do poprawy sytuacji. Mamy możliwość przeprowadzki do Hotelu Maltańskiego -restauracja Biała Róża na ul. Straszewskiego 16 . Na najbliższym zebraniu będziemy testowali to miejsce, ale wiele wskazuje na to że to tam zakotwiczymy na dłużej.

Rotariańskie walentynki 2019

W dniu 14 lutego br. klub Kraków-Centrum urządził spotkanie walentynkowe w  kultowym lokalu nocnym Feniks. Dla uatrakcyjnienia i ożywienia spotkania każdy z klubów miał zapewnić krótki występ dowolnego typu. Nasz klub przygotował prezentację słynnego przeboju W.Młynarskiego ’Jesteśmy na wczasach’. Wykonanie spotkało się z dużym aplauzem czego dowodem jest przyznany nam puchar  za najbardziej kreatywny występ spośród wszystkich krakowskich klubów . Filmik z występu obejrzyj pod https://www.youtube.com/results?search_query=walwntynki+rotary .

Rotariański Turniej Bilardowy – 12.12.2018

Turniej organizowany przez Prezydenta RC Kraków Jasia Brzozowskiego w dniu 12 grudnia jako Pierwszy Rotariański Krakowski Turniej Bilardowy  rozstrzygnięty! Lista zwycięzców: Anna Grzywacz (Rotaract Klub Kraków-Wawel) oraz Joanna Mężyńska-Wąsik (Rotary Klub Kraków Centrum) ex aequo 3 miejsce. W wielkim finale doszło natomiast do dramatycznego, bo rodzinnego pojedynku: Janusz Potępa Jr. pokonał ojca – Janusza Potępę (obaj reprezentujący barwy Rotary Club Wawel), zostając zwycięzcą naszego turnieju! Gratulujemy i dziękujemy za liczny udział wszystkim uczestnikom. Dziękujemy również Piotrowi Cepil za poprowadzenie turnieju i Tomaszowi Żybule z TCF HUB za jego organizację, a także Szymonowi Kural i Piotrowi Cepil za demonstrację swoich niesamowitych bilardowych umiejętności w meczu mistrzowskim.

                      

7 grudnia – wizyta w DPS

Kontynuując naszą współpracę , 7 grudnia ponownie odwiedziliśmy naszych przyjaciół z Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów i wręczyliśmy drobne mikołajkowe prezenty Pensjonariuszom. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Józefie Grodeckiej i całemu Zespołowi za bardzo miłe przyjęcie! Dziękujemy również koledze Henrykowi Kuśnierzowi i Firmie Hean za wsparcie naszej akcji.

11 listopada

Wmurowanie przy Bulwarze Czerwieńskim (godz.14-ta róg ul.Bernardyńskiej i Smoczej) obelisku ufundowanego przez krakowskie kluby Rotary upamiętniającego 100 rocznicę uzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.Prezydenci krakowskich klubów odsłaniają pamiątkowy obelisk-foto poniżej

Koncert w Akademii Muzycznej

Serdecznie zapraszamy na koncert Katedry Kameralistyki, który odbędzie się w Sali Koncertowej AM w Krakowie przy ul. Św.Tomasza 43, we czwartek 25 października o godz. 18-tej. Koncert organizowany jest z okazji jubileuszu 130-lecia Uczelni i jest przygotowany przez mojego (prezydenta MT) Przyjaciela, profesora dr hab.Jacka (Jerzego)  Tosika – Warszawiaka, kierownika katedry. Program jest niezwykle interesujący, a występują w nim zarówno profesorowie jak i absolwenci Akademii Muzycznej. Wstęp wolny.

Na tropie Habsburgów

Wyprawa
z red. Leszkiem Mazanem
WAŻNE INFORMACJE
Nocleg w Wiedniu   - Hotel LENAS DONAU , Wagramstrasse 52
Nocleg w Austrii -  Landhotel AGATHAWIRT, ul. St.Agatha w Bad Goisern
Telefony kontaktowe:
Marzena Kiedacz [koordynator wyjazdu]
+48 508 150 001
Skrót programu

PIĄTEK, 12.10.2018 Kraków – Wiedeń
Godz.05.45 Odjazd do  Wiednia – miejsce spotkania, ul. Kałuży
Godz. 11.00 Lunch w trasie : Zamek w Slavkovie u Brna
Godz.12.00 Odjazd do Wiednia
Godz. 15.00 Wiedeń
Godz.15.30 Zwiedzanie Wiednia: m. in Hofburg apartamenty Cesarskie i
Muzeum Sisi, Krypta Cesarska, Katedra i inne atrakcje
Godz. 18.30 Kolacja w centrum Wiednia – LUBELLA
Godz. 21.00 Przejazd do hotelu Lenas Donau i zakwaterowanie
SOBOTA , 13.10.2018 W zamku Arcyksięcia Ferdynanda
Godz. 07.30 Śniadanie w hotelu – indywidualnie
Godz. 08.30 Wykwaterowanie z Hotelu i odjazd do Mayerlingu
Godz. 09.00 Mayerling – tajemnica Arcyksięcia Rudolfa
Godz. 09.30 Odjazd do Artstetten
Godz. 11.45 Zwiedzanie zamku Arcyksięcia Ferdynanda
Godz. 13.00 Lunch w Plaika
Godz. 14.00 Przejazd do Strobl
Godz. 17.20 Rejs statkiem do St. Wolfgang
Godz. 18.00 St. Wolfgang – zwiedzanie miasteczka
Godz. 19.00 Przejazd do hotelu
Godz. 19.20 Zakwaterowanie w Hotelu Agathawirt
Godz. 19.30 Kolacja i wieczór w hotelowej restauracji
NIEDZIELA, 14.10.2018 W Cesarskim Uzdrowisku
Godz. 07.30 Śniadanie w hotelu
Godz. 08.45 Wykwaterowanie
Godz. 09.00 Odjazd w kierunku Bad Ischl
Godz. 09.15 Bad Ischl – miasteczko, park uzdrowiskowy
Godz. 10.00 Kaiservilla
Godz. 12.00 Odjazd do Czeskiego Krumlova
Godz. 15.00 Obiad w Czeskim Krumlovie
Godz. 16.00 Zamek i miasteczko – zwiedzanie
Godz. 18.00 Odjazd do Krakowa
Godz. 21.00 Rohlenka – ew. postój na drobną przekąskę
. Planowana godzina powrotu ok.01.30 – 02.00

WYŻYWIENIE i NAPOJE

PIĄTEK
LUNCH OK. GODZ. 11.00
Restauracja Zamecka w Slavkovie u Brna
Pieczeń wieprzowa w ciemnym piwie z ziemniakami
Napoje we własnym zakresie
piwo i lampka wina 30 czk, kawa ok. 45 czk
Kolacja ok. godz. 18.30/19.00
Restauracja LUBELLA W centrum Wiednia
Frittatensoup, Wiener schnitzel z ziemniakami i sałatką, Sacher tort
Napoje we własnym zakresie:
1/8 l wina lub 0,3 l piwa, napój bezalkoholowy = 3 euro
1/4 l. wina lub 0,5 l piwa lub napój bezalkoholowy = 4 euro
SOBOTA
LUNCH ok.godz. 13/13.30
PLAIKAWIRT
Zupa lub mała sałatka i schab w sosie kurkowym z knedlami bułczanymi
Napoje we własnym zakresie
Kolacja ok. godz. 19.30
AGATHAWIRT w Bad Goisern
Menu do wyboru:
2 zupy, 3 dania główne, deser
Napoje we własnym zakresie
NIEDZIELA
OBIAD ok. godz. 15.00/15.30
Restauracja Szwejk w Czeskim Krumlovie
¼ kaczki konfitowanej z czerwona kapustą i ziemniaczanym knedlem
Napoje we własnym zakresie

Wrześniowe ogłoszenie specjalne

Od września mamy nowe zasady zamawiania posiłków i napojów. Część członków chciała coś zjeść na spotkaniach, inni woleli samo picie, jeszcze inni nie chcieli nic zamawiać. Proponujemy następujące rozwiązanie kompromisowe: zamówienia są opcjonalne (nieobowiązkowe) ze stałej listy (picie i jedzenie – 4 potrawy do wyboru). Warunkiem zamówienia jest PUNKTUALNE przybycie na zebranie (lub powiadomienie SMS-em o swoim wyborze do 7:15) i zamówienie posiłku na specjalnym formularzu (przesyłam załącznik, żeby się to nie zgubiło – ale na zebraniu będzie papierowa wersja) i zaznaczenie swojego wyboru krzyżykiem. 15 minut po rozpoczęciu zebrania składamy zamówienie i płacimy skarbnikowi za swoje picie/jedzenie (na początku zebrania, nie później).

Mamy nadzieję, że ta nowa formuła będzie dla Was zadowalająca. Nie rezygnujemy jednak ze wspólnych posiłków. Najbliższy to rotariańska Wigilia a także Jajeczko. Również chcielibyśmy 2 spotkania w tej kadencji odbyć w porządnej restauracji, najlepiej z naszymi żonami/partnerkami/partnerami etc.

Przekazanie służby  – nowy rok Rotariański

Wspólne przekazanie służby krakowskich klubów Rotary, na koniec roku rotariańskiego,  odbyło sie w Hotelu Europejskim dnia 15 czerwca br. o godz. 19-tej.  Stała się rzecz rzadko spotykana – Klub Kraków czyli my był najliczniej reprezentowany.

Prezydenci przekazali łańcuchy i krótko omówili  rok swojej kadencji. W spotkaniu uczestniczył również ustępujący gubernator – Jurek Korczyński.

Wizyta w Żmiącej

3 czerwca spora delegacja z naszego Klubu odwiedziła wiejską siedzibę Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego fundacji DPD im. Ruperta Mayera, instytucji którą nasz Klub opiekuje się od wielu lat, z okazji corocznego spotkania opiekunów i dobroczyńców z wychowawcami i podopiecznymi.  Klub przekazał z tej okazji czek na 8 000 zł oraz dwa rowery.

Otrzymaliśmy podziękowanie w postaci dyplomu z wyróżnieniem oraz Statuetkę ’Donum Cordis’.

  

Spotkanie międzynarodowe

W ostatni poniedziałek (25 czerwca) delegacja Klubu spotkała się z grupą Rotarian z Norwegii, z Trondhejm. Wymieniliśmy informacje o klubach, o sobie a także proporczyki. Przedstawiliśmy plany na nasze duże projekty a to wspólny z klubem z Salerno grant wsparcia ośrodka dla leczenia uzależnionych. Pomysł tego grantu jest wynikiem wizyty naszych kolegów w Salerno towarzyszącej wymianie młodzieżowej. Drugi projekt to zakup wyposażenia leczniczo-rehabilitacyjnego dla Domu Pomocy Społecznej im. Helclów. Prezentacja wywołała umiarkowane zainteresowanie a przyszłość pokaże jakie przyniosła  owoce. Wieczór upłynął w miłej atmosferze ! W załączeniu fotka gdzie  naszym członkom towarzyszą prezydentka i prezydent elekt Klubu z Norwegii. Jako ciekawostka – prezydent elekt jest Polakiem od lat 80-tych mieszkający w Norwegii.

Koncert dla seniorów

26 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów odbył się koncert dla pensjonariuszy  pod tytułem ” Wiosną o miłości„, organizowany przez nasz Klub.  Wystąpiły  2 Artystki : śpiewaczka (sopran) Katarzyna Słota Marciniec i jej akompaniatorka – pianistka Zuzanna Drzymała. W przygotowaniu do koncertu,  zostały przeglądnięte dwa instrumenty będące w  posiadaniu Domu Opieki,  a także nastrojone przez najlepszego stroiciela w Krakowie (na koszt klubu).

Koncert został odebrany bardzo serdecznie i   spontanicznie.

Było ok. 40-tu widzów a także nasza delegacja z prezydentem na czele.

Rewizyta młodzieży włoskiej

W dniu 23 maja br. odbyło się zebranie Klubu z uczestnictwem licznej grupy młodzieży włoskiej z Salerno rewizytującej nasz Interact.  Udział wzięło ok. 40 osób , młodzież włoska i polska, opiekunowie z obu stron i członkowie Klubu. Wykład na temat Polski w Unii Europejskiej  wygłosił  kolega prof. Czesław.

Echa wyjazdu młodzieży – fotki

Powitanie w Salerno z udziałem młodzieżowej orkiestry lokalnej.

Dla odważnych – a najlepiej dla znających włoski dwa filmiki z TV Salerno z reportażem o wizycie grupy Pollaco z Cracovia (duże pliki- mogą się ładować chwilę).

Wyjazd do Neapolu

Poniżej informacja dotycząca ewentualnego wyjazdu do Neapolu na spotkanie z tamtejszym klubem przy okazji organizowanej przez nasz klub wymiany młodzieżowej.

Termin pobytu młodzieży we Włoszech  10-17.04.2018

Nasz ewentualny wyjazd powinien chociaż częściowo „zazębić” się z pobytem młodzieży.

Poniżej propozycje podróży (tanie linie):

Z Krakowa do Neapolu latają:

Ryanair :             we wtorki i soboty
Wylot : KRK NAP (20.15-22.15)
Powrót : NAP-KRK (17.50-19.50)

Easyjet :              w środy
Wylot : KRK – NAP (15.30-17.30)
Powrót : NAP –KRK (12.45 -14.55)

w soboty
Wylot : KRK-NAP (19.35-21.35)
Powrót : NAP-KRK (16.50 – 19.00)

Proponuje rozważyć termin 14.04 do 17.04  lub 18.04 co daje pomijając dzień przylotu ( późno wieczorem) : w przypadku Ryanair (powrót  17.04)  2 i 1/2 dnia ( wylot trzeciego dnia o  17.50) a w przypadku Easyjet (powrót 18.04) 3 dni ( wylot czwartego dnia o 12.45).
Wylot 14.04.2018 ( sobota : lot Ryanair lub Easyjet  (wydaje się, że ze względu na trochę wcześniejszą godzinę przylotu lepszy nieznacznie jest lot Easyjet).
Powrót we wtorek 17.04 Ryanair lub w środę 18.04 Easyjet

Gwiazdkowa wizyta delegacji klubu w Domu opieki im. Helclów

Delegacja Klubu odwiedzila podopiecznych Domu Opieki im. L.A.Helclów i z okazji Świąt Bożego Narodzenia obdarowała pensjonariuszy świątecznymi paczuszkami kosmetyków oraz słodyczy.

 

Święto Wszystkich Świętych – Dzień Zaduszny

W niedzielę przed 1 listopada odwiedziliśmy groby naszych członków którzy odeszli. Zaświeciliśmy znicze ze znakiem naszego Klubu, kto chciał ten się pomodlił za ich dusze a na koniec odwiedziliśmy grób naszego założyciela św. pamięci Staszka Włodyki. Poniżej pamiatkowe zdjęcie:ZH – 2.11.2017

RC Kraków wspiera przychodnię vita et spe

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Pro vita et spe” w Krakowie jest jedyną w Polsce przychodnią, która w  szerokim zakresie usług ambulatoryjnych i domowych otacza opieką więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych oraz Dzieci Holokaustu.

Kierownikiem NZOZ jest dr n. med. Alicja Klich – Rączka, związana z przychodnią „Pro vita et spe” od roku 2004. Dzięki staraniom dr Rączki oraz współpracy prof. dr hab. med. Tomasza Grodzickiego NZOZ, a przede wszystkich jego pacjenci korzystają z Honorowego Patronatu Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Śniadeckich 10.

Obecnie NZOZ Pro vita et spe działa jako samodzielna jednostka organizacyjna o statusie oficjalnie zarejestrowanej przychodni, w której leczy się około 2000 pacjentów.

Rotary Klub Kraków zakupił  urządzenie  Holter HOLCARD do 24-godzinnej kontroli pracy serca pacjenta które  zostało przekazane przez naszego Prezydenta Mariusza Tomeckiego na ręce Kierownik Przychodni „PRO VITA ET SPE” Pani Dr n. med. Alicji Klich-Rączki.

ZH-09.2017

Pobyt rehabilitacyjno-wypoczynkowy dzieci ukraińskich w Polsce

Zgodnie z naszymi planami a także poprzednimi anonsami  pobyt dzieci został zrealizowany i w zgodnej opinii uczestników udał się wspaniale. Poniżej parę słów o przebiegu projektu.

Rotary Club Kraków wspólnie z partnerskim RC Lwów  przy wsparciu organizacyjnym i finansowym RC  Bielefeld, RC Jarosław, RC Świnoujście  oraz szeregu innych instytucji i osób prywatnych zorganizował w dniach 26.08 – 4.09 pobyt rehabilitacyjno-wypoczynkowy dla dzieci pochodzących z rodzin poszkodowanych w wyniku działań wojennych na wschodniej Ukrainie. Trzydziesto-osobowa grupa spędziła w Krakowie prawie 4 dni. Dzieci i opiekunowie mieszkali w domach Rotarian i ich przyjaciół. Podczas pobytu w Krakowie grupa spotkała się z przedstawicielami Diaspory Ukraińskiej w Polsce, a także zwiedziła Stare Miasto, Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce, Ogród Doświadczeń i inne ciekawe miejsca. Następnie dzieci wyjechały do ośrodka wypoczynkowego na                tygodniowy pobyt nad polskim morzem. Tam została zorganizowana wycieczka do Świnoujścia połączona z rejsem statkiem.

Główni sponsorzy projektu to: Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie  udostępnienie ośrodka wypoczynkowego, RC Bielefeld – koszty wyżywienia w ośrodku.

Pozostałe koszty zostały sfinansowane ze środków pozyskanych przez RC Kraków podczas organizacji koncertu amerykańskiego zespołu Mississipi River Bras Band w lipcu w Krakowie, a także od firm, instytucji, osób prywatnych oraz bezpośrednio od członków klubu.

ZH-09.2017

Podziękowanie ze Lwowa i od dzieci >