Pomoc Ukrainie

Jesteśmy z Wami walcząca Ukraino!

Pokój jest jednym z kamieni węgielnych naszej działalności jako organizacji charytatywnej.

Takie  zdanie rozpoczyna prezentację celów działalności RI na jej portalu:  Promoting Peace  (https://www.rotary.org/en/our-causes/promoting-peace)  

My, Polacy jesteśmy, po 24 lutego br. szczególnie inspirowani  tym celem. Nasi najbliżsi sąsiedzi, Ukraińcy, w swojej dążności do demokracji i wolności, zostali zaatakowani przez sąsiada- imperialnego spadkobiercę Związku Sowieckiego- putinowską Rosję.

Nie mogąc pozostawać  obojętnym, cały nasz dystrykt , 2231 stanął do pomocy i wsparcia.

Chcę tu napisać w jaki sposób my, czyli Rotary Club Kraków, uczestniczymy w tym wspólnym wysiłku.
                Od początku agresji zostaliśmy zasypani listami, SMS-ami,  emailam i zapytaniami od rotarian z wielu miejsc na świecie, a także ludzi zbliżonych do Rotary, ofiarującymi swoją pomoc.  Kierowaliśmy wszystkich do skoordynowanej akcji dystryktalnej, z prośbą o udzielanie wsparcia finansowego. Wszystkich pomagających, którzy wsparli konto Klubu Zamość,  zarządzającego pomocą dystryktalną nie mieliśmy szans poznać.
Jednak wielu darczyńców zarówno przekazujących pomoc materialną jak i finansową zwracało się do naszego klubu wprost, licząc na  bezpośrednią pomoc klubową.

Akcji tych nazbierało się co niemiara: od zakupów, pomocy logistycznej do osobowej.
Wielka przesyłka – 23 palety z darami od Ukraińskiego Grecko-katolickiego Kościoła w USA z naszą pomocą i wsparciem administracyjnym, dotarła do Polski morzem i ostatecznie wylądowała we Lwowie.
Regularne wsparcie finansowe  zasila  fundację prowadzącą  dom noclegowy dla  uchodźców (również tych z Białorusi). Oferują dach nad głową i całodobowe wyżywienie dla ok 150-200 potrzebujących, od samego początku wojny. Klub wspiera fundację regularnymi miesięcznymi wpłatami w wysokości 1000 zł. Dzięki naszym kontaktom ze Stowarzyszeniem Lekarze Nadziei podopieczni z domu noclegowego mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w ich  przychodni.
Podmiejski dom jednego z naszych członków, został zaadaptowany na schronisko dla rodzin z dziećmi i klub tę akcję wspiera  materialnie.  Schronienie znajduje tam ok. 8 osób, głownie kobiety z małymi dziećmi.

Wielokrotnie dokonywaliśmy zakupów środków codziennej potrzeby, przekazując je do punktów przyjmujących uciekinierów z Ukrainy.  W szczególności były to zakupy  dla fundacji International Bund Polska z ulicy Daszyńskiego w Krakowie w sumie na kwotę 8000 zł

Na zamówienie jednego ze szpitali w Stanisławowie na Ukrainie parokrotnie kupowaliśmy  konieczne materiały opatrunkowe, środki medyczne i lekarstwa  pierwszej, wojennej potrzeby.
 W współpracy z klubem Wawel oraz z dystryktem z Paryża , zorganizowaliśmy  transport oraz dystrybucję około 40 kompletnych zestawów komputerowych, zaoferowanych przez wielką korporację przemysłu spożywczego z Francji. Komputery trafiły do szkól w Małopolsce prowadzących klasy z językiem ukraińskim dla dzieci uchodźców.Naszym głównym osiągnięciem pomocowym było zorganizowanie zakupu oraz darowanie Ukrainie trzech samochodów – karetek. Nie trzeba uzasadniać jak bardzo ten typ samochodu jest potrzebny w warunkach wojennych. Były to różne ambulansy. 

Środki na te zakupy pochodziła ze zbiórek od naszych amerykańskich kolegów jaki i  współpracujących z nami klubów europejskich.

Pierwszy, to opancerzony samochód, pierwotnie przeznaczony do przewozów bankowych. Zakupiliśmy go na skutek sugestii znanego dziennikarza-reportera, znawcy Rosji i Ukrainy Jacka Hugo-Badera, który pośredniczył w innych tego typu operacjach już wcześniej. Nasz zakup został technicznie zmodyfikowany do przewozu ludzi, rannych w pozycji leżącej i przekazany z pomocą Jacka Hugo Badera jednostce wojskowej we wschodniej Ukrainie. I już wiemy – dostaliśmy filmik z transportu rannego żołnierza, że nasz dar spełnia swoją rolę. panc-zest.jpg

merc-2.jpegwypos-zest.jpg
Druga karetka – w pełni wyposażony Mercedes-Benz został zakupiony w Niemczech przez nasz partnerski klub z Bielefeld. Dużą pomocą było wsparcie uzyskane od kawalerów  maltańskich z Niemiec, oraz  Joannitów będących  gałęzią protestancką tego szacownego zakonu.
  Nasz klub kontrybuował wpłatą gotówkową a także pomocą logistyczną przy przekazaniu stronie ukraińskiej – ale o tym dalej.  

Karetka z Niemiec została bogato wyposażona w dodatkowy sprzęt medyczny co znacznie podniosło jej użytkową  przydatność.

I wreszcie trzecia karetka, nasz  ‘samodzielny’ zakup wozu marki Renault  jako dar dla organizacji charytatywnej w Ukrainie  – „BEZPIECZNE DOTACJE Fundusz Charytatywny” z Kijowa, współpracującej z siłami zbrojnymi Ukrainy a  więc końcowy odbiorca musi pozostać anonimowy.

przekazanie.jpegPrzekazanie dwóch karetek, zostało zorganizowane w jednym dniu przez nasz klub. Sama procedura trwała praktycznie cały dzień z różnych, również humorystycznych względów – kiedy to kierowcy karetki niemieckiego pochodzenia przyjechali bez paszportów i nie mogli wjechać na przejście graniczne. Tak z dalszej odległości rozumiana jest Ukraina. Na szczęście, wszystko skończyło się dobrze i karetki odjechały pełnić swoją służbę.

Mój przekaz naszej służby pomocowej dla  walczącej  Ukrainy  – która jest kontynuowana,  zakończę liczbą. Wsparcie nasze – to  w sumie  około 150 tys zł  (nie licząc karetki z Niemiec o wartości ok. 39 tys €)  uzyskane z wpłat naszych członków i znajomych, oraz różnych instytucji (również rotariańskich, ale nie tylko) zagranicznych zarówno z Europy jak i w znaczącej części z USA.

Tak zamknął się rok rotariański 21/22

W tym nowym roku rotariańskim (2022/23)kontynuujemy naszą pracę , mając nadzieję, że pokój zawita za naszą wschodnią granicą i o tym dalej w naszym opracowaniu

Otrzymaliśmy z puli dystryktalnej w ramach Rotary Disaster Response Grant – Help for Ukraine   grant w  wysokości 59 tys. złotych (w tym środki klubu w wys 6 tys. zł) na zakup żywności dla fundacji Wolno Nam prowadzącej dom opieki dla ok. 150-200 osób z Ukrainy.

Poprzez nasz kontakt  z aktywnymi obrońcami ukraińskiej suwerenności i samostanowienia- znanego reportera Jacka Hugo-Badera, dostarczyliśmy na Ukrainę środki medyczno – opatrunkowe, specjalizowane dla urazów bitewnych,  za  sumę ponad 10 tys. zł.

Kolejna akcja zainicjowana przez Rotariankę spod Kijowa, żonę żołnierza, z zawodu nauczycielkę, przebywającą w naszym mieście i uczestniczącą w pracach naszego klubu to zakup za sumę 3000 zł książek dla dzieci w języku ukraińskim i dar dla osiedlowej biblioteki w Krakowie

 

 

 

 

 

Książki zostały wydane na  Ukrainie ze znacznym upustem cenowym, który pozwolił wydawnictwu sprezentować kolejne książki szkołom w rejonie Łucka.

Rosyjski agresor w Ukrainie, w chwili obecnej rujnuje infrastrukturę cywilną miast i wsi , niszcząc sieci energetyczne. Przy trwającej zimie takie zniszczenia mogą prowadzić do jeszcze większej katastrofy humanitarnej. Uznaliśmy że możemy pomóc wysyłając agregaty prądotwórcze. I tak zrobiliśmy, kupując trzy sztuki jednofazowych generatorów o mocy 4.5-5 kVA za sumę ok. 16 tys zł.. Dzielny syn naszego członka zawiózł ten zakup prywatnym samochodem do Lwowa. Ale na tym nie koniec: kolejne generatory pojechały na Ukrainę. Jeden to duży generator mogący zasilić budynek trafił do sierocińca w Tarnopolu.

Na front trafił generator dużej mocy (ok 35 kVA) ofiarowany przez jednego z naszych członków. 

Mąż naszej ukraińskiej współpracownicy zawiadomił nas że poszukiwane są małe, przenośne generatory mogące pomóc w dostarczeniu energii elektrycznej w okopach i ziemiankach żołnierzy walczących na froncie. I takie dwa generatory zakupiliśmy i trafiły do potrzebujących.

Staramy się wykorzystać wszelkie drogi przekazania agregatów prądotwórczych w miejsca gdzie są najbardziej potrzebne. Poprzez kontakt z Zakonem Maltańskim udało się przekazać dwa  jak  najbliżej frontu.

 Akcja Prąd  do chwili obecnej zamknęła się sumą ok. 70 000 zł.

Kontynuujemy naszą pomoc uchodźcom w Polsce .Dwie działające dla uchodźców fundacje w Krakowie Zupa dla Ukrainy oraz Dobro Zawsze Wraca zostały wsparte przez Klub sumami  odpowiednio 5000 i 7000 zł. Środki te zostały zużyte na zakup środków higieny codziennej i czystości.