Dzieci Ukrainy

Kraków i Lwów – dzieciom Ukrainy

Kraków i Lwów wiążą odwieczne więzy kulturalne, naukowe czy emocjonalne. Podtrzymując tę tradycję , Rotary Klub Kraków zawarł umowę o partnerstwie z klubem RC Lwów, (pierwszym lwowskim klubem, tak jak pierwszym krakowskim jest RC Kraków). Podpisaliśmy ją na jesieni roku ubiegłego podczas wizyty we Lwowie.

Jednym z ważnych, omawianych podczas spotkania, tematów była sytuacja na  wschodniej Ukrainie (bez dyskusji o polityce !) ze szczególnym uwzględnieniem losu dzieci dotkniętych skutkami wojny. Osieroconych czy też dotkniętych traumą rodzica ciężkiego inwalidy. Postanowiliśmy, działając równolegle do działań dystryktalnych  objąć naszą pomocą dzieci którymi opiekuje się nasz klub siostrzany, organizując wakacyjny pobyt w Polsce dla dzieci wskazanych przez RC Lwów. Nie trzeba uzasadniać jakim środkiem terapeutycznym dla psychiki dziecka może być  radosny pobyt wakacyjny i czasowa, kompletna zmiana środowiska.  I udało się !  Przy wsparciu organizacyjnym i finansowym RC  Bielefeld, RC Jarosław, RC Świnoujście  oraz szeregu innych instytucji i osób prywatnych, zorganizowaliśmy   na przełomie sierpnia i września 10-dniowy  pobyt wakacyjny. Trzydziesto-osobowa grupa spędziła w Krakowie prawie 4 dni. Dzieci i opiekunowie mieszkali w domach Rotarian i ich przyjaciół. Podczas pobytu w Krakowie grupa spotkała się z przedstawicielami Diaspory Ukraińskiej w Polsce, na wspólnej niedzielnej Mszy św.  w krakowskiej parafii grecko-katolickiej.

Zwiedziła Stare Miasto, Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce, Ogród Doświadczeń im.S.Lema i inne ciekawe miejsca. Do sukcesu pobytu w Krakowie przyczyniło się krakowskie Bractwo Kurkowe podejmując młodzież obiadem a także zapewniając wizytę w Celestacie, zabytkowej siedzibie Bractwa. Wypróbowano starą broń białą a także strzelano z kopii kusz i bojowych łuków.  Następnie dzieci wyjechały do ośrodka wypoczynkowego w Łukęcinie, na prawie tygodniowy pobyt nad polskim morzem. Oprócz typowych wakacyjnych zajęć na plaży i nad morzem były też inne atrakcje. Zakupy pamiątek, zwiedzanie ciekawostek przyrodniczych (klif w Trzęsaczu z ruinami kościoła zabranego przez morze), przejażdżka  kolejką wąskotorową a także wycieczka do  Świnoujścia połączona z rejsem statkiem, gdzie witał ich  Neptun z orszakiem.  Atrakcje w Świnoujściu zapewnił  RC Świnoujście (http://www.tvslowianin.pl/index.php/2918 ).  Po pełnych wrażeń wakacjach nasi goście wrócili na Ukrainę spędzając jeden dzień w Jarosławiu pod opieką tamtejszego Klubu.

Główni sponsorzy projektu to Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie – właściciel  ośrodka wypoczynkowego w Łukęcinie, który użyczono nam całkowicie bezpłatnie  oraz nasz siostrzany klub z Niemiec- RC Bielefeld, który zapewnił dzieciom wyżywienie podczas pobytu.

Klub ze Lwowa, oprócz pomocy logistycznej i organizacyjnej pokrył koszty transportu do Krakowa i z Jarosławia.  Zapewnił również ubezpieczenia oraz opiekę psychologa i pediatry.

Pozostałe koszty zostały pokryte ze środków pozyskanych przez RC Kraków podczas organizacji koncertu amerykańskiego zespołu Mississippi River Brass Band w Krakowie, a także od firm, instytucji, osób prywatnych oraz bezpośrednio od członków klubu.