Poprzednie wykłady

Wykłady już wygłoszone (archiwum)

8 listopad

Wyprawa do Polinezji Francuskiej – Bora-Bora (Zygmunt i Mariusz)     

31 październik

Prezydent proponuje aby spotkać się na Cmentarzu Rakowickim ok 13 (kto może) i zapalić lampki na grobach naszych zmarłych kolegów.

18 październik

Warsztat z AI (Sztuczną Inteligencją) – ze słowem wstępnym Zb. Hajduka

11 październik

Zbigniew Nęcki – nasz prominentny wykładowca  – Manipulacje społeczne – od prania mózgów do masowych ideologii 

27 wrzesień

Wykład Pani Agnieszki Szyluk z fundacji Dobro Zawsze powraca

Ze względu na inne wydarzenia klubowe i wyjazdy, tym ogłoszeniem zamykamy cykl wykładów w kadencji Wojtka. Ciąg dalszy , pewnie po wakacjach, już pod wodzą Wiesława!

31 maj

Nasze zebranie odbyło  się w Forcie Kliny – Borek, oprowadzał nas prof. Wielgus! Przygotujcie się że spotkamy się na Klinach już o godz 18.00


24 maj


Zofia Gręplowska –  wnuczka  malarza – Włodzimierz Przerwa-Tetmajer „Psiakrew – Polska być musi”


17 maj

Jerzy Fedorowicz – senator RP – jeden z  byłych naszych członków – członek czarterowy

26 kwiecień

 

Henryk Kuśnierz – klubowy Wielki Łowczy – Łowiectwo  a cywilizacja (? od redakcji)

19 kwiecień

Józef Grabski  –  nasz eminentny członek, prof. historii sztuki – Przeglądowa wystawa dzieł Vermeer’a z Delft – 28 dzieł z 35-ciu znanych. Wydarzenie światowej klasy

14 grudnia (wykład przesunięty na 'po nowym roku’ –Finalnie wygłoszony 15 lutego 2023

Andrzej Łazęcki -Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM   – Kraków wobec zmian klimatu

1 luty

Zbigniew Nęcki – nasz częsty, rodzimy wykładowca – Psychiczna strona fizycznego środowiska życia: emocje, racje i nawyki

21 stycznia 

Michael Waligórski – nasz eminentny członek, były prezes Polskiej Agencji Atomistyki  – Czy mamy się obawiać promieniowania jonizującego ?

Rok 2022

23 listopad

dr inż. Zofia Gręplowska –  Poprzedni adres: Indie. Opowieść o Annie Włodzimierzowej Tetmajerowej Żonie artysty malarza.

16 LISTOPAD

 dr inż. arch. Krzysztof Wielgus – Dziedzictwo Twierdzy Kraków

9 luty 2022

John Lynch – An American in Krakow  –A Close-up View of the Polish Transformation since 1991 – ( Widok z pierwszej linii na polską transformację od 1991 r.)  – w języku polskim

 Notka biograficzna autora/wykładowcy

John Lynch jest przedsiębiorcą z USA, mieszkającym w Krakowie pisarzem, mówcą i działaczem społecznym. Był jednym z pierwszych Amerykanów, którzy po upadku komunizmu założyli w Polsce start-up. Po 30 latach istnienia jego firma jest europejskim leaderem w dziedzinie odzieży korporacyjnej. Przewędrował kraje uprzedniego bloku wschodniego i dobrze zna ten region oraz jego mieszkańców. John ma polskie korzenie – jego babcia pochodziła z Białegostoku. Biegle mówi po polsku.

W 2014 roku otrzymał z rąk prezydenta RP  Złoty Krzyż Zasługi za 25-letni wkład w budowę polskiej gospodarki wolnorynkowej. Został wybrany Dyrektorem Generalnym Roku w Europie Środkowej i Wschodniej (CEO of the Year), Przedsiębiorcą Roku w Polsce (Entrepreneur of the Year) oraz jednym z dziesięciu amerykańskich pionierów, którzy wnieśli największy wkład w udaną transformację Polski. Był prezesem YPO Poland i od 2004 jest Członkiem Zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Ukończył inżynierię na Lehigh University i MBA w Wharton School. Był dyrektorem marketingu amerykańskiego wydawnictwa The Easton Press, światowej rangi firmą w dziedzinie projektowania i druku książek w luksusowej oprawie skórzanej. Jako pisarz był stałym felietonistą „The Warsaw Business Journal” i „Images” – brytyjskiego czasopisma odzieżowego.

W 2016 roku „Financial Times” opublikował całostronicowy artykuł na temat Johna Lyncha zatytułowany „More Warsaw than Wharton”, a on sam udzielił wywiadu dla podkastu FT Start-Up Stories, którego wysłuchało ponad 200 tys. osób.

Mieszka pod Krakowem z żoną Kasią, nauczycielką angielskiego, i dwójką dzieci, Jakubem i Zofią.

Arka to jego pierwsza powieść.

Rok 2021

Spotkania dyskusyjne – panel z okazji 25-lecia współpracy z RC Bielefeld (3 listopad , 8 grudzień)

Podczas prywatnej wizyty w Krakowie dwojga członków klubu Bielefeld nawiązała się dyskusja na temat  różnego rodzaju stereotypów spojrzenia na siebie Niemców i Polaków. Nasz Prezydent zasugerował niewiążące spotkanie (on-line) klubów aby takie sprawy poddać pod dyskusję szerszemu gronu. W rezultacie  zaproponowano spotkanie pod hasłem 25-lecia współpracy  i poświęconego dyskusji nad wartościami europejskimi, narodowymi i rotariańskimi. W pierwszym spotkaniu które odbyło się 3 listopada uczestniczyło ok 30 osób (w sumie z obu stron) . Jako część oficjalną tj wspomnieniową  25-lecia wygłoszono dwa referaty (prezentacje). Ze strony Bielefeld wystąpił G. Rödding, prezydent Klubu kiedy podpisywano dokument współpracy a z naszej strony Wasz 'redaktor’ Zbyszek H.
G.Rödding opowiedział z drobiazgowymi  (zbyt!) detalami  historię sprzed 25 lat o tym jak nawiązywała się nasza znajomość, a ZH zrobił ilustrowaną fotografiami historię tego okresu ( 25 lat współpracy).
Gościem spotkania był wieloletni europoseł RFN pan Elmar Brok, który wygłosił okolicznościowy wykład  .
 Nie udało się przeprowadzić dyskusji ze względu na brak czasu.

Kolejne spotkanie dyskusyjne z Bielefeld odbyło się w dniu 8 grudnia br. Tym razem gościem był polityk z naszej strony – senator Bogdan  Klich. Wygłosił odczyt który w moim odczuciu był uzupełnieniem tego poprzedniego. Traktował bardziej niż o samych wartościach,  o ich praktycznym wdrażaniu w jego parlamentarnej działalności. 

27 październik

prof.dr Marek Krąpiec – Akademia Górniczo Hutnicza – „Dendrochronologia. Drzewa mówią o przeszłości.”

22 września

Prof. dr hab. J. Marcinkiewicz z Katedry Immunologii UJ, dziekan wydziału Medycyny , laureat medalu Hirschfelda – „COVID-19 a szczepienia”

7 kwietnia

Prof. UJ dr hab. Michał Paszkowski z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ  ” Gospodarowanie surowcami deficytowymi czyli przestrzenne skutki chciwości. „

24 luty 2021

Prof. dr hab. Zbigniew Nęcki – nasz zasłużony członek (Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego) Środowisko fizyczne a zachowanie człowieka „

4 listopada 

Gor Ordyan – Pracownik Konsulatu Honorowego Republiki Armenii w Łodzi – WYBUCH ZAMROŻONEGO KONFLIKTU․ WOJNA W GÓRSKIM KARABACHU

16 września

Nasz kolega prof. Tadeusz Sarna  – Dlaczego światło słoneczne bywa szkodliwe dla ludzi
Przedyskutuję w sposób maksymalnie przystępny fizyczne, chemiczne i biologiczne podstawy oddziaływania promieniowania słonecznego z organizmem człowieka. Mam nadzieję, że będzie to zarówno strawne jak i w miarę ciekawe.

22 lipca

Data kiedyś znacząca . A dziś dawno oczekiwany,  nasz zasłużony wykładowca prof. Zbyszek N. Opowie o Blaskach i cieniach komunikacji międzyludzkiej

10 czerwca

Wykład wygłosił prof. Michał Gawlikowski  – „O tragedii Palmyry„- profesor jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych polskich archeologów, uczniem prekursora polskiej archeologii śródziemnomorskiej, prof. Kazimierza Michałowskiego

27 maja

Wykład prof. K.Pyrcia z UJ na aktualny temat męczącego nas wirusa.

20 maja

Wykład pana M.Fall’a byłego dyrektora krakowskiego dworca autobusowego o przyszłości transportu samochodowego z dokładniejszym spojrzeniem na napęd wodorowy

29 kwietnia

Spodziewamy się spotkania z senatorem B.Klichem.
Niestety wykład nie doszedł do skutku ze względu na bardzo gorący okres w pracy senatu.

4 marca      

        – prof. Stanisław Gaca, O bezpieczeństwie  na drogach

19 lutego

   – dr hab. Anna Niedźwiedź prof.UJ, „Matka Boska Częstochowska – obraz i postać. Antropologiczne badania religii przeżywanej

12 lutego           

   – Prof. M. Brzeżański, Politechnika Krakowska – Nowe źródła napędów dla samochodów

05 lutego       

        – Ms. Susan Łabęda, Cuda Południowej Afryki

29 stycznia   

     – prof. Marek Rajzer, Kwas moczowy- co warto wiedzieć ?

Rok 2020

18 grudnia

Nasz eminentny wykładowca – prof. Zbyszek N. – O altruizmie ; źródła i formy

11 grudnia

Zebranie wyborcze. Wizyta gubernator Małgosi Wojtas.

4 grudnia

Marek Wcisło (RCK Wawel) – Światowa Konwencja RI 2026 w Krakowie
 Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ds. Konwencji RI w Krakowie.   Kraków znalazł się na tzw  ‘krótkiej liście’ kandydatów.
Przedstawi projekt organizacyjny  dalszej drogi w staraniu  o przyznanie przez RI Krakowowi organizacji konwencji.

27 Listopada

Max Beznosiuk Ambassador of I(nstitute) for E(conomics)  and P(eace) Program
The  presentation focuses on key findings and information from the 2019 Global Peace Index and elaborates further on the economic cost of violence, climate change, and something called Positive Peace as well.

20 Listopada

Pan Jakub Popławski – Masoneria w Polsce dzisiaj.
Może być ciekawa dyskusja!

30 październik

Odwiedzamy groby członków którzy odeszli. Spotykamy się o godz. 13:30 przed głównym wejściem na cmentarz Rakowicki.  W tym dniu regularnego, wieczornego zebrania nie ma.

23 październik

prof. Małgorzata Janicka-Słysz    Magia Muzyki

9 październik

Andrzej Domański  (Finansista praktyk, członek zarządu jednego z działających na naszym rynku TFI) – „Wyzwania dla polskiej gospodarki w 2020. Inwestycje, otoczenie międzynarodowe, rynek funduszy”

8 październik (spotkanie poza regularnym terminem)

Prezydent Dorota Węglowska z RC Centrum zaprasza nas spotkanie z senatorem Bogdanem Klichem – 08.10 o godz. 19 w hotelu Holiday. Temat to „Polska w Europie i świecie – NATO, USA i UE”

11 września

dr Tadeusz Wadas, ” O Fundacji Rozwoju Pielęgniarstwa”

14 sierpień

prof. Zdzisław Noga, historyk z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. „Związki i wzajemne wpływy polsko-niemieckie w średniowiecznym Krakowie”

10 maja (przełożona na czerwiec)

Rotariańska majówka, na którą zaprasza nasz kolega klubowy Andrzej Barański – ok. 18tej w Winnicy Gaj, ul Latochówki 5 32-031 Mogilany (http://malopolskiszlakwinny.pl/pl/winnica,00091,22 ).  

24 kwietnia

dr Daria Hołodnik, pracownik Instytutu Turystyki i Rekreacji Politechniki Opolskiej  – „W poszukiwaniu szlaków winnych”

17 kwietnia

Zbigniew Nęcki –  Atrakcje pozytywnego myślenia
Wykład uświetniający Jajeczko Rotariańskie

27 marca

Gor Ordyan, Fundacja Business Armenia ;  Armenia jako most między cywilizacjami

20 marca

Michał Sowa – „Świat widziany przez otworek, czyli parę słów o camera obscura”

27 luty

Marek Szarucki  opowiadał o swojej pasji –  Cicha pasja – wędkarstwo

30 stycznia

Andrzej Barański „O pasji winiarskiej” (z degustacją)

9 stycznia

Mówi prezydent – Jasiu Brzozowski – Brazylia turystycznie i bieżąca sytuacja polityczna. – Przewidziane napoje wyskokowe

ROK 2019

18 grudnia -Rotariańska Wigilia

Na wspólną Wigilię zapraszamy wszystkich krakowskich rotarian wraz z osobami towarzyszącymi- o godz.19-tej do hotelu Holiday Inn przy ul. Wielopole 4 (koszt 55 zł/osoby).

12 grudzień

Rotariański turniej bilardowy

5  grudzień

Zebranie wyborcze

17 października

Jacek Czownicki  Konfucjanizm – obserwacje okiem niespecjalisty poczynione 😊

5 września

Dzisiaj odwiedził nas fantastyczny młody człowiek. Tristan Ridley jest Anglikiem spod Londynu, który postanowił zrealizować swoje marzenie – objechać świat na rowerze. Podróżuje za własne pieniądze (co jakiś czas robi przerwę, pracuje, oszczędza i wyrusza w dalszą podróż). Do tej pory przejechał 34 tysiące kilometrów, planuje 100 tys. Podczas swojej podróży zachęca do wsparcia organizacji charytatywnej budującej szkoły na terenach wiejskich w Kenii i Ugandzie. Planuje zebrać na ten cel 10 tys. funtów. Jeśli chcecie poprzeć tę inicjatywę, wystarczy zdeklarować kwotę mailowo (na naszym zebraniu zrobiliśmy już „ściepę”) do najbliższej środy i wpłacić ją na konto klubu lub na ręce Wojtka. Po zamknięciu tej zbiórki środki przekażemy jako klub brytyjskiemu NGO Build Africa (https://www.tristanridley.com/charity).

10 październik

Gubernator dystryktu 2231  Łukasz Grochowski odwiedzi nasz klub na regularnym spotkaniu klubowym 10 października (środa). Proszę zaznaczyć tę datę w kalendarzu klubowym (w tym dniu nie planujemy żadnej prelekcji!).

 

Ogłoszenie specjalne – Spotkania wakacyjne
(lipiec, sierpień)

W okresie wakacyjnym NIE MAMY POSIŁKÓW w Domu Polonii!  Płacimy  10 zł za piwo, kawę, herbatę ew. wodę/pepsi (to jest preferencyjna cena dla nas, w przypadku płatności czasem trzeba o tym przypomnieć – jest tam duża rotacja pracowników i nie każdy to wie). Natomiast nie zbieramy na posiłek w tym okresie. Proszę mieć więc przygotowaną gotówkę na napoje – każdorazowo po spotkaniu będziemy regulowali rachunek.

Pod koniec sierpnia uzgodnimy z menedżerem dalsze warunki współpracy, ale jeśli ten model się sprawdzi to możliwa jest całkowita rezygnacja z posiłków na naszych zebraniach.Propozycja do rozważenia!

13 czerwca

Zebranie z wykładem naszego członka prof. Zbyszka Nęckiego pt. Granice manipulacji .  Serdecznie zapraszamy z  Paniami !

30 maja

Zebranie  dnia 30 maja ze względu na potencjalnie długi weekend zostaje odwołane.

23 maja

W dniu 23 maja br. odbędzie się zebranie Klubu z uczestnictwem licznej grupy młodzieży włoskiej z Salerno rewizytującej nasz Interact.  Wykład (niespodzianka!) wygłosi  kolega prof. Czesław.

Spotkanie odbędzie się na pierwszym piętrze więc aby sala nie świeciła pustkami prosimy o liczną obecność .

16 maja

Michael Waterton Lee   Myth of Retirement

A presentation made to the EU Congress of Local Governments recently – this deals with the issue of whether complete and absolute retirement at the age of ~65 is really what people want, and   what are the alternatives.

 11 kwiecień

Michael Waterton Lee  Elephants – Hunting, Poaching and Conservation.

This would be based on our trip to the Selous Reserve in Tanzania, the world’s largest game reserve, a UNESCO World Heritage Site because of the former concentration of elephants, but now  threatened with de-listing because of the extent of hunting and poaching. Maybe some of your members are either hunters of conservationists? Or, possibly, both at the same time? There’s also the potential for some interesting bits of 20th century history that might appeal to your members.

28 marca

Spotkanie Wielkanocne – Jajeczko Klubowe. Przychodzimy z Paniami o zwyczajowej porze. W czasie spotkania, interesująca pogawędka redaktora Mazana ! Znajomi czy zaprzyjaźnieni goście mile widziani !

21 marzec

„O smogu inaczej”  – Prelegentem będzie dr hab. inż.  Marek Brzeżański, profesor Politechniki Krakowskiej, który już kiedyś był naszym gościem mówiąc o napędach samochodów.

28 lutego 2018

Wykład pt.  Języki  migowe formą komunikacji głuchych  wygłosi Adam Stromidło , Przewodniczący Rady Głównej,  Polski Związek Głuchych .

UWAGA – zmiana (14 lutego 2018)  na 21 lutego 2018

Wykład o Odnalezieniu obrazu Rafaela wygłosi nasz członek   Józef Grabski . Zapraszamy z osobami towarzyszącymi.

WYJĄTKOWO – 6 lutego 2018

Spotkanie wieloklubowe z gubernatorem dystryktu Jerzym Korczyńskim. Holiday Inn, ul. Wielopole godz. 19:00 (zamiast spotkania w dniu 7 lutego)

WYJĄTKOWO   – 30 stycznia 2018 – we wtorek

spotkanie na Uniwersytecie Ekonomicznym z okazji promocji wspomnieniowej książki naszego Honorowego Członka prof. Jerzego Mikułowskiego Pomorskiego. Miejsce –  UE Rakowicka 27 budynek główny, sala senacka na parterze.

17 stycznia 2018

a nie jak omyłkowo  podano 24 stycznia 2018

Wykład pt.
Nasz wielki rodak prof. medycyny Edmund Faustyn BIERNACKI odkrywca odczynu opadania erytrocytów (OB), życie i twórczość
wygłosi prof.dr hab. Zbigniew Dąbrowski z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie

ROK 2018

6 grudnia 2017

Wykład po tytułem  „Wiedza i ignorancja w społeczeństwie informacyjnym” wygłosi  prof. dr hab Czesław Mesjasz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, nasz zasłużony członek

22 listopada 2017

„Nadciśnienie tętnicze-jak zapobiegać jego konsekwencjom”
Prof.  Kalina Kawecka-Jaszcz

15 listopada 2017

Rozwój systemów napędu pojazdów samochodowych”  Prelegentem jest prof. Marek Brzeżański, profesor Politechniki Krakowskiej