Starsze wydarzenia

 

16-18 czerwca

– przekazanie służby i wyjazd integracyjny do Muszyny

W dniach 12-14 maja

klub wyjeżdża do Drezna na spotkanie z Bielefeld.  W tym tygodniu (10 maja 2023) zebrania nie będzie . 

Rok 2023

Nasza akcja roku 2021

Sprzęt dla Lekarzy Nadziei

Nowa akcja pomocowa – zakończona grudzień 2021

Prowadzimy akcję zbierania środków finansowych dla wsparcia Stowarzyszenia Lekarze Nadziei. Informacje poniżej:

90 lat Rotary w Polsce

Z okazji świętowania przez dystrykt 90-lecia Rotary International w Polsce czterej nasi najstarsi stażem członkowie zostali wyróżnieni okolicznościowym dyplomem oraz medalem 90-lecia. Są to:

  • Henryk Kuśnierz
  • Michael Waligórski
  • Andrzej Barański
  • Zbigniew Hajduk

Poniżej zdjęcia dyplomu i medalu:


 

Jesień nad Pilicą

Zygmunt zaprasza do swojej wiejskiej posiadłości nad Pilicą na piknik jesienny. Odbędzie się w dniu 4 września (2021) poczynając od godziny 16-tej. Prosi o nie przywożenie jedzenia a ewentualnie tylko lekkie desery oraz napoje (jeżeli wyskokowe to preferuje się czystą!) Dzieci, wnuki i psy mile widziane. Zgłoszenia do gospodarza lub waszego redaktora.
Przybywajcie licznie.

Pomagamy seniorom

Rotary Klub Kraków od wielu, dziś można powiedzieć nawet dziesiątek lat pomaga różnymi sposobami najstarszemu krakowskiemu Domowi Pomocy Społecznej im. A.L. Helclów. Dom dba o ok. 450 pensjonariuszy od sprawnych seniorów do stale leżących pacjentów.  W ostatnich dwóch latach gromadziliśmy środki na zakup specjalnej wanny pielęgnacyjnej dla osób niepełnosprawnych wraz z oprzyrządowaniem pozwalającym na zabiegi dla osób leżących. Rozprowadzaliśmy wśród przyjaciół i znajomych  specjalnie na ten cel wykonane artystyczne bańki bożonarodzeniowe, w postaci św. Mikołaja biorącego kąpiel . Wreszcie w tym roku, na wiosnę udało nam się zakupić taką wannę, również dzięki specjalnemu upustowi firmy Deltom  rozprowadzającej ten sprzęt. 

Wanna została dostarczona i zamontowana w specjalnie na ten cel przygotowanym pomieszczeniu i uroczyście przekazana do użytku. Na zdjęciu (od lewej) spiritus movens akcji , Z.Murdza , pani dyrektor DPS A.L.Helclów  J. Grodecka i  J. Czownicki, prezydent klubu. 

W czasach pandemii

Nasze zebrania (do odwołania) odbywają się zdalnie poprzez ZOOM w  sali zebraniowej Prezydenta, Jacka. Dzień przed zebraniem, we wtorek, sekretarz będzie na listę klubową rozsyłał zaproszenie wraz z parametrami sali  tj. ID zebrania i hasło. Zachęcamy do wypróbowania swojej sprawności w obsłudze ZOOM trochę wcześniej aby w porze spotkania nie tracić czasu na uruchamianie poszczególnych funkcjonalności.

Wszelkie akcje wymagające kontaktów zawieszamy aż do do odwołania.

Historyczne, pierwsze, zdalne zebranie w czasach zarazy

Motywowani zainteresowaniem niektórych członków klubu postanowiliśmy przeprowadzić w dniu 18 marca próbne zebranie w trybie zdalnym (bez-wirusowo :-)). Spotkanie było sukcesem i zgodnie z opinią uczestników (a było nas prawie 9-ciu) dobrze rokuje na czas zawieszenia spotkań osobistych. Poniżej zrzut z ekranu wykonany podczas spotkania. Polecamy wszystkim nieobecnym spróbowanie mimo oporów.

Nowa akcja – zdrowe zęby naszych dzieci

 

Ważne ogłoszenie Zarządu Klubu (z 11 marca)

Mając na uwadze dobro nas wszystkich i poczucie odpowiedzialności społecznej podjęliśmy decyzję o zawieszeniu naszych środowych spotkań klubowych na razie do końca marca.

W razie braku istotnej poprawy sytuacji spróbujemy, od kwietnia odbywać spotkania online. Są takie rozwiązania, stosunkowo nieskomplikowane no ale wymagające odpowiedniego oprogramowania i sprzętu u każdego członka klubu. (odpowiedni smartfon wystarczy 🙂 ).

Specjalny charytatywny koncert styczniowy – wielkim sukcesem

Wielkim wydarzeniem był nasz  zorganizowany w dniu  28 stycznia 2020 roku wyjątkowy koncert. Zagrał specjalnie dla nas artysta światowego formatu, Szymon Nehring, finalista ostatniego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także zwycięzca, jako pierwszy Polak, XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie.

Koncert był absolutnie wspaniały. Nasz rodak, młody, 24-letni pianista jest wirtuozem klasy światowej. Fizycznie stworzony do fortepianu o nieprawdopodobnie długich, wysmukłych palcach wydobywał z instrumentu takie dźwięki, że ten  brzmiał jakby   było ich wiele. Świetny repertuar – Chopin,  Szymanowski , Prokofiew – mazurki i sonaty,  trzymał słuchaczy w napięciu i zasłuchaniu przez dwie godziny. Słowo wstępne wygłosił prof. Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Jacek Tosik-Warszawiak także kiedyś finalista konkursu szopenowskiego i także kiedyś wykładowca artysty.
Będzie nam niesłychanie trudno zorganizować kolejny koncert z takim sukcesem.
Dochód z cegiełek zostanie przeznaczony na pomoc dla naszych podopiecznych z Dzieła Pomocy Dzieciom  oraz Domu Pomocy Społecznej im. L.A.Helclów w Krakowie.

Koncert  był też okazją do wręczenia  Rektorowi AGH, prof. Tadeuszowi Słomce, medalu Paul Harris Fellow za wieloletnie wspieranie naszej działalności.


Wyjątkowe wydarzenie

Specjalny charytatywny koncert styczniowy

Nasz klub organizuje w dniu 28 stycznia 2020 roku wyjątkowy koncert. Zagra specjalnie dla nas artysta światowego formatu, Szymon Nehring, finalista ostatniego XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a także zwycięzca, jako pierwszy Polak, XV Międzynarodowego Mistrzowskiego Konkursu im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie.
Koncert ten będzie także okazją do przekazania Rektorowi AGH, prof. Tadeuszowi Słomce, medalu Paul Harris Fellow za wieloletnie wspieranie naszej działalności.

Ilość cegiełek wstępu ograniczona… Informacje w Rotary Club Kraków lub pod telefonem 12 632 16 80 a także  rotary@ilt.pl
Koncert potrwa ok. 2 godzin

Podziękowanie

Drodzy koledzy, otrzymaliśmy list z podziękowaniem od Pani Marty Kumorkowej za nasz udział w pożegnaniu  śp. Tadeusza oraz datki na fundację którą Zmarły wspierał. Poniżej kopia:

 

Wspólna Rotariańska Wigilia 2019

(zwróć uwagę na zmianę godziny)

Na wspólny Wieczór Wigilijny serdecznie zapraszamy Koleżanki i Kolegów Rotarian wraz z rodzinami 12 Grudnia 2019 r. do Hotelu „Best Western” ul. Opolska 14.
Rozpoczęcie wieczoru to  godz. 18:00 i koszt 65,00 zł/osob.

Będzie czas na złożenie sobie życzeń, łamiąc się opłatkiem a także króciutkie przedstawienie co się wydarzyło w ostatnich kilku miesiącach trwającego Roku Rotariański 2019/2020 i co jeszcze planujemy podarować  „potrzebującym” ( króciutko ) .
Będą też chwile miłe jak przyjmowania nowych członków do Klubów.
Jeżeli by Klub przewidywał jakieś Klubowe „szczególne” wydarzenie to bardzo proszę o informację.

Żegnaj Tadeuszu !

Drodzy Koledzy, z ogromnym żalem i w smutku zawiadamiamy że w dniu 27 października zmarł nasz Przyjaciel i Członek Honorowy klubu, Tadziu Kumorek. Przez wiele lat był aktywnym i szczodrym członkiem , Prawdziwym Rotarianinem oddanym służbie innym. W ostatnich kilku latach zdrowie nie pozwoliło Mu na udział w życiu klubowym i wtedy zaszczyciliśmy go godnością członka honorowego. Będzie Go nam brakowało – niech Pan weźmie go pod swoją opiekę !

Program pobytu w Gdańsku z RC Bielefeld

6.09 – piątek

Przyjazd do Gdańska
Grupa wcześniejsza ZM/JJ/MT/CW

16.00 ew. wyjazd do Sopotu – Molo, spacer, kawa Biały Merlin – rezerwacja zrobiona , powrót Gd

Grupa późniejsza JC/

18.00 – spacer Długi Targ, Motława, kawa, lody
20.00 – Fish & Chips na ul Stągiewnej – Rybakówka
21.00 – Spotkanie w Sali konferencyjnej hotelu przy piwie, lampce wina – rozmowa na temat Gdańska, historii, zabytków itp.

7.09 – sobota

9.00 śniadanie
9.30 – 11.00 Spacer starymi uliczkami, zwiedzanie Dworu Artusa
11.00 – 12.00 Czas wolny, zakupy itp.
12.00 – 14.00 Zwiedzanie Głównego Miasta (Rechtstadt) z przewodniczką Joanną Kuder – polecaną przez RC Gdańsk-Sopot-Gdynia
14.00 – 15.00 Lekki obiad u Bowkes nad Motławą
15.00 – 16.30 wycieczka po Motławie – do Westerplatte
17.00 – 18.30 Europejskie Centrum Solidarności
20.00 Uroczysta kolacja w hotelu z deserem + wino / piwo.
21.00 Dyskusja „Stosunki polsko-niemieckie“

8.09 – niedziela
              Rano krótki spacer, ew. Muzeum Bursztynu, wymeldowanie – i wyjazdy

Ludwig Huber – Rip

Koledzy,
otrzymałem dzisiaj  (14 maja) smutną wiadomość z Bielefeld.

W dniu 11 maja zmarł kolega Ludwig Huber, który był bardzo zaangażowany m.in. we współpracę między naszymi klubami.

Podczas urlopu na Cyprze utonął w wyniku skurczy łydki. Po resuscytacji przywrócono mu wprawdzie funkcje życiowe, ale w szpitalu stwierdzono ciężkie uszkodzenia mózgu. Ludwig miał 82 lata i pozostawił dyspozycje, aby w przypadku zaistnienia u niego stanu niedającego szans poprawy nie podtrzymywać życia przy pomocy aparatury. Uczyniono zadość jego woli. (JacekC)


Wspomnienia naszych członków

Ludwig był dobrym człowiekiem. Mądrym humanistą, rozumiejącym historię i wielkie znaczenie dobrych relacji polsko-niemieckich. Interesował się Polską, jej kulturą, literaturą. Swoją pracą, wykształceniem i pozycją społeczną zrobił ogromnie dużo dla nowego poziomu tych relacji.

Przy tym Jego ujmująca skromność, pracowitość i bezpośredniość zjednywała Mu wielu przyjaciół, do których miałem zaszczyt, jak większość z nas, należeć.

Pozostaje smutek i pamięć.   (WCz)


Ludwig był wielkim przyjacielem Polski, naszego klubu i wielu z nas. Rzadko spotyka się osobę o takim dorobku, pozycji w społeczeństwie będąca jednocześnie komunikatywną , bezpośrednią – po prostu sympatyczną. Zawsze, przy okazji współpracy w czasie mojej prezydentury i później w czasie spotkań naszych klubów rozmawiało mi się z Prof. Huberem bardzo łatwo a zarazem konkretnie. Pamiętam że podczas naszej ostatniej wizyty w Monachium wracając z pamiętnej wycieczki po parku całą drogę dyskutowaliśmy o sytuacji politycznej w Polsce ( dzień wcześniej – przed naszą wizytą – profesor miał wykład w klubie na temat stosunków Polsko -Niemieckich i bieżącej sytuacji politycznej) – myślę że bez niego trudno nam będzie tłumaczyć naszym kolegom w Bielefeld co się dzieje w Polsce. (JJ)


Wszystko co chciałem napisać o prof. Ludwigu  Huberze zostało przez kolegów napisane.Pragnę więc dać świadectwo moim wpisem , że w pełni się zgadzam z kolegami w ocenie tej nieprzeciętnej , ciepłej i wielce przychylnej naszemu klubowi Osobie Profesora Ludwiga Hubera.

Wielka to strata i równie wielki towarzyszący jej smutek.

Spoczywaj w spokoju Drogi Profesorze (JK)


Parę lat temu


OGŁOSZENIE SPECJALNE powrót do tradycji rotariańskiej

Formuła bezposiłkowa w Domu Polonii nie zdała  egzaminu, co gorsza dotarły do nas niepokojące pogłoski co do przyszłości tego miejsca (w skrócie: nie ma żadnej gwarancji że w niedalekiej, choć trudnej do przewidzenia przyszłości nie zostalibyśmy bez siedziby).

Dlatego podjęliśmy działania zmierzające do poprawy sytuacji. Mamy możliwość przeprowadzki do Hotelu Maltańskiego -restauracja Biała Róża na ul. Straszewskiego 16 . Na najbliższym zebraniu będziemy testowali to miejsce, ale wiele wskazuje na to że to tam zakotwiczymy na dłużej.

Rotariańskie walentynki 2019

W dniu 14 lutego br. klub Kraków-Centrum urządził spotkanie walentynkowe w  kultowym lokalu nocnym Feniks. Dla uatrakcyjnienia i ożywienia spotkania każdy z klubów miał zapewnić krótki występ dowolnego typu. Nasz klub przygotował prezentację słynnego przeboju W.Młynarskiego ’Jesteśmy na wczasach’. Wykonanie spotkało się z dużym aplauzem czego dowodem jest przyznany nam puchar  za najbardziej kreatywny występ spośród wszystkich krakowskich klubów . Filmik z występu obejrzyj pod https://www.youtube.com/results?search_query=walwntynki+rotary .

Rotariański Turniej Bilardowy – 12.12.2018

Turniej organizowany przez Prezydenta RC Kraków Jasia Brzozowskiego w dniu 12 grudnia jako Pierwszy Rotariański Krakowski Turniej Bilardowy  rozstrzygnięty! Lista zwycięzców: Anna Grzywacz (Rotaract Klub Kraków-Wawel) oraz Joanna Mężyńska-Wąsik (Rotary Klub Kraków Centrum) ex aequo 3 miejsce. W wielkim finale doszło natomiast do dramatycznego, bo rodzinnego pojedynku: Janusz Potępa Jr. pokonał ojca – Janusza Potępę (obaj reprezentujący barwy Rotary Club Wawel), zostając zwycięzcą naszego turnieju! Gratulujemy i dziękujemy za liczny udział wszystkim uczestnikom. Dziękujemy również Piotrowi Cepil za poprowadzenie turnieju i Tomaszowi Żybule z TCF HUB za jego organizację, a także Szymonowi Kural i Piotrowi Cepil za demonstrację swoich niesamowitych bilardowych umiejętności w meczu mistrzowskim.

                      

7 grudnia – wizyta w DPS

Kontynuując naszą współpracę , 7 grudnia ponownie odwiedziliśmy naszych przyjaciół z Dom Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów i wręczyliśmy drobne mikołajkowe prezenty Pensjonariuszom. Bardzo dziękujemy Pani Dyrektor Józefie Grodeckiej i całemu Zespołowi za bardzo miłe przyjęcie! Dziękujemy również koledze Henrykowi Kuśnierzowi i Firmie Hean za wsparcie naszej akcji.

11 listopada

Wmurowanie przy Bulwarze Czerwieńskim (godz.14-ta róg ul.Bernardyńskiej i Smoczej) obelisku ufundowanego przez krakowskie kluby Rotary upamiętniającego 100 rocznicę uzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą.Prezydenci krakowskich klubów odsłaniają pamiątkowy obelisk-foto poniżej

Koncert w Akademii Muzycznej

Serdecznie zapraszamy na koncert Katedry Kameralistyki, który odbędzie się w Sali Koncertowej AM w Krakowie przy ul. Św.Tomasza 43, we czwartek 25 października o godz. 18-tej. Koncert organizowany jest z okazji jubileuszu 130-lecia Uczelni i jest przygotowany przez mojego (prezydenta MT) Przyjaciela, profesora dr hab.Jacka (Jerzego)  Tosika – Warszawiaka, kierownika katedry. Program jest niezwykle interesujący, a występują w nim zarówno profesorowie jak i absolwenci Akademii Muzycznej. Wstęp wolny.

Na tropie Habsburgów

Wyprawa
z red. Leszkiem Mazanem
WAŻNE INFORMACJE
Nocleg w Wiedniu   - Hotel LENAS DONAU , Wagramstrasse 52
Nocleg w Austrii -  Landhotel AGATHAWIRT, ul. St.Agatha w Bad Goisern
Telefony kontaktowe:
Marzena Kiedacz [koordynator wyjazdu]
+48 508 150 001
Skrót programu

PIĄTEK, 12.10.2018 Kraków – Wiedeń
Godz.05.45 Odjazd do  Wiednia – miejsce spotkania, ul. Kałuży
Godz. 11.00 Lunch w trasie : Zamek w Slavkovie u Brna
Godz.12.00 Odjazd do Wiednia
Godz. 15.00 Wiedeń
Godz.15.30 Zwiedzanie Wiednia: m. in Hofburg apartamenty Cesarskie i
Muzeum Sisi, Krypta Cesarska, Katedra i inne atrakcje
Godz. 18.30 Kolacja w centrum Wiednia – LUBELLA
Godz. 21.00 Przejazd do hotelu Lenas Donau i zakwaterowanie
SOBOTA , 13.10.2018 W zamku Arcyksięcia Ferdynanda
Godz. 07.30 Śniadanie w hotelu – indywidualnie
Godz. 08.30 Wykwaterowanie z Hotelu i odjazd do Mayerlingu
Godz. 09.00 Mayerling – tajemnica Arcyksięcia Rudolfa
Godz. 09.30 Odjazd do Artstetten
Godz. 11.45 Zwiedzanie zamku Arcyksięcia Ferdynanda
Godz. 13.00 Lunch w Plaika
Godz. 14.00 Przejazd do Strobl
Godz. 17.20 Rejs statkiem do St. Wolfgang
Godz. 18.00 St. Wolfgang – zwiedzanie miasteczka
Godz. 19.00 Przejazd do hotelu
Godz. 19.20 Zakwaterowanie w Hotelu Agathawirt
Godz. 19.30 Kolacja i wieczór w hotelowej restauracji
NIEDZIELA, 14.10.2018 W Cesarskim Uzdrowisku
Godz. 07.30 Śniadanie w hotelu
Godz. 08.45 Wykwaterowanie
Godz. 09.00 Odjazd w kierunku Bad Ischl
Godz. 09.15 Bad Ischl – miasteczko, park uzdrowiskowy
Godz. 10.00 Kaiservilla
Godz. 12.00 Odjazd do Czeskiego Krumlova
Godz. 15.00 Obiad w Czeskim Krumlovie
Godz. 16.00 Zamek i miasteczko – zwiedzanie
Godz. 18.00 Odjazd do Krakowa
Godz. 21.00 Rohlenka – ew. postój na drobną przekąskę
. Planowana godzina powrotu ok.01.30 – 02.00

WYŻYWIENIE i NAPOJE

PIĄTEK
LUNCH OK. GODZ. 11.00
Restauracja Zamecka w Slavkovie u Brna
Pieczeń wieprzowa w ciemnym piwie z ziemniakami
Napoje we własnym zakresie
piwo i lampka wina 30 czk, kawa ok. 45 czk
Kolacja ok. godz. 18.30/19.00
Restauracja LUBELLA W centrum Wiednia
Frittatensoup, Wiener schnitzel z ziemniakami i sałatką, Sacher tort
Napoje we własnym zakresie:
1/8 l wina lub 0,3 l piwa, napój bezalkoholowy = 3 euro
1/4 l. wina lub 0,5 l piwa lub napój bezalkoholowy = 4 euro
SOBOTA
LUNCH ok.godz. 13/13.30
PLAIKAWIRT
Zupa lub mała sałatka i schab w sosie kurkowym z knedlami bułczanymi
Napoje we własnym zakresie
Kolacja ok. godz. 19.30
AGATHAWIRT w Bad Goisern
Menu do wyboru:
2 zupy, 3 dania główne, deser
Napoje we własnym zakresie
NIEDZIELA
OBIAD ok. godz. 15.00/15.30
Restauracja Szwejk w Czeskim Krumlovie
¼ kaczki konfitowanej z czerwona kapustą i ziemniaczanym knedlem
Napoje we własnym zakresie

Wrześniowe ogłoszenie specjalne

Od września mamy nowe zasady zamawiania posiłków i napojów. Część członków chciała coś zjeść na spotkaniach, inni woleli samo picie, jeszcze inni nie chcieli nic zamawiać. Proponujemy następujące rozwiązanie kompromisowe: zamówienia są opcjonalne (nieobowiązkowe) ze stałej listy (picie i jedzenie – 4 potrawy do wyboru). Warunkiem zamówienia jest PUNKTUALNE przybycie na zebranie (lub powiadomienie SMS-em o swoim wyborze do 7:15) i zamówienie posiłku na specjalnym formularzu (przesyłam załącznik, żeby się to nie zgubiło – ale na zebraniu będzie papierowa wersja) i zaznaczenie swojego wyboru krzyżykiem. 15 minut po rozpoczęciu zebrania składamy zamówienie i płacimy skarbnikowi za swoje picie/jedzenie (na początku zebrania, nie później).

Mamy nadzieję, że ta nowa formuła będzie dla Was zadowalająca. Nie rezygnujemy jednak ze wspólnych posiłków. Najbliższy to rotariańska Wigilia a także Jajeczko. Również chcielibyśmy 2 spotkania w tej kadencji odbyć w porządnej restauracji, najlepiej z naszymi żonami/partnerkami/partnerami etc.

Przekazanie służby  – nowy rok Rotariański

Wspólne przekazanie służby krakowskich klubów Rotary, na koniec roku rotariańskiego,  odbyło sie w Hotelu Europejskim dnia 15 czerwca br. o godz. 19-tej.  Stała się rzecz rzadko spotykana – Klub Kraków czyli my był najliczniej reprezentowany.

Prezydenci przekazali łańcuchy i krótko omówili  rok swojej kadencji. W spotkaniu uczestniczył również ustępujący gubernator – Jurek Korczyński.

Wizyta w Żmiącej

3 czerwca spora delegacja z naszego Klubu odwiedziła wiejską siedzibę Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego fundacji DPD im. Ruperta Mayera, instytucji którą nasz Klub opiekuje się od wielu lat, z okazji corocznego spotkania opiekunów i dobroczyńców z wychowawcami i podopiecznymi.  Klub przekazał z tej okazji czek na 8 000 zł oraz dwa rowery.

Otrzymaliśmy podziękowanie w postaci dyplomu z wyróżnieniem oraz Statuetkę ’Donum Cordis’.

  

Spotkanie międzynarodowe

W ostatni poniedziałek (25 czerwca) delegacja Klubu spotkała się z grupą Rotarian z Norwegii, z Trondhejm. Wymieniliśmy informacje o klubach, o sobie a także proporczyki. Przedstawiliśmy plany na nasze duże projekty a to wspólny z klubem z Salerno grant wsparcia ośrodka dla leczenia uzależnionych. Pomysł tego grantu jest wynikiem wizyty naszych kolegów w Salerno towarzyszącej wymianie młodzieżowej. Drugi projekt to zakup wyposażenia leczniczo-rehabilitacyjnego dla Domu Pomocy Społecznej im. Helclów. Prezentacja wywołała umiarkowane zainteresowanie a przyszłość pokaże jakie przyniosła  owoce. Wieczór upłynął w miłej atmosferze ! W załączeniu fotka gdzie  naszym członkom towarzyszą prezydentka i prezydent elekt Klubu z Norwegii. Jako ciekawostka – prezydent elekt jest Polakiem od lat 80-tych mieszkający w Norwegii.

Koncert dla seniorów

26 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej im. L. i A. Helclów odbył się koncert dla pensjonariuszy  pod tytułem ” Wiosną o miłości„, organizowany przez nasz Klub.  Wystąpiły  2 Artystki : śpiewaczka (sopran) Katarzyna Słota Marciniec i jej akompaniatorka – pianistka Zuzanna Drzymała. W przygotowaniu do koncertu,  zostały przeglądnięte dwa instrumenty będące w  posiadaniu Domu Opieki,  a także nastrojone przez najlepszego stroiciela w Krakowie (na koszt klubu).

Koncert został odebrany bardzo serdecznie i   spontanicznie.

Było ok. 40-tu widzów a także nasza delegacja z prezydentem na czele.

Rewizyta młodzieży włoskiej

W dniu 23 maja br. odbyło się zebranie Klubu z uczestnictwem licznej grupy młodzieży włoskiej z Salerno rewizytującej nasz Interact.  Udział wzięło ok. 40 osób , młodzież włoska i polska, opiekunowie z obu stron i członkowie Klubu. Wykład na temat Polski w Unii Europejskiej  wygłosił  kolega prof. Czesław.

Echa wyjazdu młodzieży – fotki

Powitanie w Salerno z udziałem młodzieżowej orkiestry lokalnej.

Dla odważnych – a najlepiej dla znających włoski dwa filmiki z TV Salerno z reportażem o wizycie grupy Pollaco z Cracovia (duże pliki- mogą się ładować chwilę).

Wyjazd do Neapolu

Poniżej informacja dotycząca ewentualnego wyjazdu do Neapolu na spotkanie z tamtejszym klubem przy okazji organizowanej przez nasz klub wymiany młodzieżowej.

Termin pobytu młodzieży we Włoszech  10-17.04.2018

Nasz ewentualny wyjazd powinien chociaż częściowo „zazębić” się z pobytem młodzieży.

Poniżej propozycje podróży (tanie linie):

Z Krakowa do Neapolu latają:

Ryanair :             we wtorki i soboty
Wylot : KRK NAP (20.15-22.15)
Powrót : NAP-KRK (17.50-19.50)

Easyjet :              w środy
Wylot : KRK – NAP (15.30-17.30)
Powrót : NAP –KRK (12.45 -14.55)

w soboty
Wylot : KRK-NAP (19.35-21.35)
Powrót : NAP-KRK (16.50 – 19.00)

Proponuje rozważyć termin 14.04 do 17.04  lub 18.04 co daje pomijając dzień przylotu ( późno wieczorem) : w przypadku Ryanair (powrót  17.04)  2 i 1/2 dnia ( wylot trzeciego dnia o  17.50) a w przypadku Easyjet (powrót 18.04) 3 dni ( wylot czwartego dnia o 12.45).
Wylot 14.04.2018 ( sobota : lot Ryanair lub Easyjet  (wydaje się, że ze względu na trochę wcześniejszą godzinę przylotu lepszy nieznacznie jest lot Easyjet).
Powrót we wtorek 17.04 Ryanair lub w środę 18.04 Easyjet

Gwiazdkowa wizyta delegacji klubu w Domu opieki im. Helclów

Delegacja Klubu odwiedzila podopiecznych Domu Opieki im. L.A.Helclów i z okazji Świąt Bożego Narodzenia obdarowała pensjonariuszy świątecznymi paczuszkami kosmetyków oraz słodyczy.

 

Święto Wszystkich Świętych – Dzień Zaduszny

W niedzielę przed 1 listopada odwiedziliśmy groby naszych członków którzy odeszli. Zaświeciliśmy znicze ze znakiem naszego Klubu, kto chciał ten się pomodlił za ich dusze a na koniec odwiedziliśmy grób naszego założyciela św. pamięci Staszka Włodyki. Poniżej pamiatkowe zdjęcie:ZH – 2.11.2017

RC Kraków wspiera przychodnię vita et spe

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Pro vita et spe” w Krakowie jest jedyną w Polsce przychodnią, która w  szerokim zakresie usług ambulatoryjnych i domowych otacza opieką więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych oraz Dzieci Holokaustu.

Kierownikiem NZOZ jest dr n. med. Alicja Klich – Rączka, związana z przychodnią „Pro vita et spe” od roku 2004. Dzięki staraniom dr Rączki oraz współpracy prof. dr hab. med. Tomasza Grodzickiego NZOZ, a przede wszystkich jego pacjenci korzystają z Honorowego Patronatu Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Śniadeckich 10.

Obecnie NZOZ Pro vita et spe działa jako samodzielna jednostka organizacyjna o statusie oficjalnie zarejestrowanej przychodni, w której leczy się około 2000 pacjentów.

Rotary Klub Kraków zakupił  urządzenie  Holter HOLCARD do 24-godzinnej kontroli pracy serca pacjenta które  zostało przekazane przez naszego Prezydenta Mariusza Tomeckiego na ręce Kierownik Przychodni „PRO VITA ET SPE” Pani Dr n. med. Alicji Klich-Rączki.

ZH-09.2017

Pobyt rehabilitacyjno-wypoczynkowy dzieci ukraińskich w Polsce

Zgodnie z naszymi planami a także poprzednimi anonsami  pobyt dzieci został zrealizowany i w zgodnej opinii uczestników udał się wspaniale. Poniżej parę słów o przebiegu projektu.

Rotary Club Kraków wspólnie z partnerskim RC Lwów  przy wsparciu organizacyjnym i finansowym RC  Bielefeld, RC Jarosław, RC Świnoujście  oraz szeregu innych instytucji i osób prywatnych zorganizował w dniach 26.08 – 4.09 pobyt rehabilitacyjno-wypoczynkowy dla dzieci pochodzących z rodzin poszkodowanych w wyniku działań wojennych na wschodniej Ukrainie. Trzydziesto-osobowa grupa spędziła w Krakowie prawie 4 dni. Dzieci i opiekunowie mieszkali w domach Rotarian i ich przyjaciół. Podczas pobytu w Krakowie grupa spotkała się z przedstawicielami Diaspory Ukraińskiej w Polsce, a także zwiedziła Stare Miasto, Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce, Ogród Doświadczeń i inne ciekawe miejsca. Następnie dzieci wyjechały do ośrodka wypoczynkowego na                tygodniowy pobyt nad polskim morzem. Tam została zorganizowana wycieczka do Świnoujścia połączona z rejsem statkiem.

Główni sponsorzy projektu to: Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie  udostępnienie ośrodka wypoczynkowego, RC Bielefeld – koszty wyżywienia w ośrodku.

Pozostałe koszty zostały sfinansowane ze środków pozyskanych przez RC Kraków podczas organizacji koncertu amerykańskiego zespołu Mississipi River Bras Band w lipcu w Krakowie, a także od firm, instytucji, osób prywatnych oraz bezpośrednio od członków klubu.

ZH-09.2017

Podziękowanie ze Lwowa i od dzieci >