Przejdż do Rotary International Przejdż do naszej strony głownej
Przejdź do strony dystryktu
Spotykamy się w Domu Polonii, Rynek Gł 14, we środy o godz. 19.00 • Meetings every Wednesday on 19:00 in Dom Polonii - Rynek Gł 14

ROTARY W POLSCE

W MIĘDZYWOJNIU (1931-39)

Pierwszy klub Rotary w Polsce został założony w Warszawie na przełomie 1930/31 i przyjęty do Rotary International 17 lutego 1931r. Prezydentem założycielem klubu był konstruktor lokomotyw inż. Piotr Drzewiecki, b. prezydent Warszawy (1917-1921), prezes Polskiego Związku Przemysłowców Metalowych, założyciel i prezes Ligi Pracy.

Większość z 22 członków założycieli stanowiły znane osobistości m. in. profesor geografii gospodarczej i politycznej Jerzy Loth, wiceprezes Banku Polskiego, prof. SGH Wojciech Młynarski, prezydent Warszawy Stefan Starzyński.

Przy tworzeniu kolejnych klubów w Łodzi i Krakowie (1933), Katowicach i Gdyni (1934), Bielsku i Lwowie (1935, wśród członków – Stefan Banach), Bydgoszczy (1937), Pabianicach 1939) przestrzegano zasady, iż członkami klubu Rotary powinny być osoby wyróżniające w swoim środowisku zawodowym, czy gospodarczym.

W 1936 r. istniejące wówczas kluby Rotary utworzyły własny Dystrykt Rotary International o numerze 85. Pierwszym gubernatorem Dystryktu został Piotr Drzewiecki. W przededniu wybuchu wojny kluby polskie liczyły 229 Rotarian. Ostatnie zebranie RC Warszawa odbyło się w Hotelu Europejskim 8 września 1939 r. przy odgłosach bombardowania. W związku z okupacją kraju 10 października 1940 r. zarząd RI postanowił rozwiązać kluby w Polsce.




PLACÓWKA EMIGRACYJNA (1940-44)


Adwokat Kazimierz Zienkiewicz b. prezydent Klubu Rotary w Katowicach i b. konsul RP we Wrocławiu, utworzył polską placówkę rotariańską pod nazwą Polish Outpost of Rotary in England. 24 października 1940 r.

Placówka ta dzięki staraniom Zienkiewicza przekształciła się w instytucję międzynarodową, która pełniła rolę zastępczego klubu Rotary dla Rotarian z okupowanych krajów i przybrała nazwę: Inter-Allied Rotary Outpost (Między Sojusznicza Placówka Rotariańska). W jej radzie zasiadło po dwóch przedstawicieli: Czechosłowacji, Belgii, Francji, Holandii i Polski. Honorowym sekretarzem placówki został Kazimierz Zienkiewicz. On też kierował jej pracami aż do rozwiązania w roku 1945. Rotarianie z Placówki utrzymywali bardzo żywe związki ze swymi kolegami z Wielkiej Brytanii oraz z innych krajów sojuszniczych, których skierowały tam wojenne losy lub obowiązki; prowadzono dyskusje poświęcone powojennemu ładowi na świecie.




PRZED POWROTEM (do 1989 r)


Przed rokiem 1989 prowadzono różnego rodzaju zabiegi o powrót Rotary do Polski. Z jednej strony tworzono atmosferę przyjaznego zainteresowania działalnością Rotary w Polsce poprzez dostarczaną tu pomoc humanitarną oraz nieformalne, a z czasem także oficjalne rozmowy z wpływowymi osobistościami w sferze nauki, gospodarki i polityki. Z drugiej strony, wywieranie presji na władze Rotary International, aby były przygotowane na powstanie warunków powrotu Rotary do Polski.




OD ROKU 1989


Kluby

RC Warszawa (Warszawski Klub Rotariański) został przyjęty do Rotary International 30.06.1989 r. Uroczystość wręczenia klubowi Karty Członkowskiej, zwana charterem, odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 27 listopada 1989 r. Uczestniczyło w nim ponad 400 gości z 30 krajów.

W ciągu pierwszych trzech lat powstało 21 klubów: Bydgoszcz, Elbląg, Gdańsk-Sopot-Gdynia, Janów Lubelski, Katowice, Kazimierz Dolny, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Puławy, Strzelce Krajeńskie, Szczecin, Toruń, Warszawa Centrum, Warszawa City, Warszawa Józefów, Warszawa Stare Miasto, Wrocław. Tempo było imponujące: średnio 7 nowych klubów co roku.

Obecnie (luty 2005) w Polsce działa 70 klubów, z tego 8 klubów w Warszawie, po 4 kluby w Krakowie, w Łodzi i Trójmieście, po 3 we Wrocławiu , Poznaniu, Lublinie i Szczecinie. Na liczbę 110 klubów we wspólnym Dystrykcie 2230 Białoruś – Polska – Ukraina składa się także 36 klubów na Ukrainie (po 3 we Lwowie i Kijowie oraz 2 w Czerkasach) i 4 kluby na Białorusi ( w tym 2 w Mińsku).


Dystrykt
  1. W 1995 r. na obszarze Polski utworzono tzw. „Specjalną strefę rozwoju” (Special Extension Area) i powierzono ją opiece b. gubernatora dystryktu, Szweda Gunnara Fjellandera. Jego zadaniem było powiększenie liczby klubów i przygotowanie warunków do utworzenia samodzielnego dystryktu.
  2. Inauguracja Dystryktu 2230 miała miejsce 28 czerwca 1997 r. w Warszawie. Dystrykt o numerze 2230 jest pierwszym utworzonym w kraju postkomunistycznym. W momencie inauguracji zrzeszał 39 klubów.
  3. Od 1 lipca 2000r. Dystrykt 2230 powiększył się o kluby Rotary z Ukrainy i Białorusi. W opinii Rotarian z tych trzech krajów wspólny dystrykt dobrze realizuje zasady rotariańskiej służby międzynarodowej, sprzyja wzajemnemu zrozumieniu, nawiązywaniu współpracy i przyjaźni.
  4. W roku 2002 podczas światowej Konwencji Rotary w Barcelonie Gubernator Andrzej Ludek odebrał nagrodę dla najbardziej dynamicznie rozwijającego się dystryktu Rotary w Europie.



Osiągnięcia dystryktu


Dystrykt jest strukturą administracyjną obejmującą kluby danego regionu. Dorobek polskiej części dystryktu to między innymi:

Piotr Pajdowski Przewodniczący Komitetu ds. Public Relations